Pod koniec zeszłego roku do Polski przyjechały ostatnie z zakupionych Leopardów 2A5. Teraz pancerniacy z 11 Dywizji Kawalerii Pancernej zabierają się za szkolenie na nowych czołgach. Z tej okazji przygotowali kilka świetnych zdjęć.

Leopard 2A5 z 11 Dywizji Kawalerii Pancernej na ćwiczeniach (fot. Rafał Mniedło)

Leopard 2A5 z 11 Dywizji Kawalerii Pancernej na ćwiczeniach (fot. Rafał Mniedło)

Komunikat prasowy

Po ciężkim 2015 roku żołnierze Czarnej Dywizji, mieli w grudniu chwilę oddechu. Ale stary rok minął, a przed żołnierzami 2016 rok, rok pełen nowych wyzwań.

Także żołnierze 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania, po krótkiej chwili przerwy wrócili do pełnego szkolenia. Pierwszym poważnym krokiem w nowym 2016 roku szkoleniowym było szkolenie taktyczne 1 kompanii czołgów, wchodzącej w skład 1 batalionu czołgów.

14 stycznia br. kompania czołgów pod dowództwem kapitana Marcina Wdowiaka od wczesnych godzin porannych przygotowywała się do wyjazdu z parku technicznego. po czym, tworząc kolumnę marszem ubezpieczonym przemieściła się do wyznaczonego rejonu, aby po kilku godzinach powrócić do jednostki.

W ciągu tych kilku godzin żołnierze kompanii wykonali szereg działań taktycznych, takich jak prowadzenie przemarszu po wyznaczonej trasie, obserwacja terenu, czy też działanie w przypadku zagrożenia chemicznego lub powietrznego. Ponadto doskonalili najważniejszy element – działanie wszystkich wozów jako jednej całości, dowodzonej przez dowódcę.

– 2016 rok stawia przed nami wiele zadań, które będą wymagały ogromnego wysiłku, ale wystarczy, że każdy będzie robił to co do niego należy, w zakresie swoich kompetencji i na dotychczasowym poziomie, a gwarantuję, że osiągniemy sukces. – mówił dowódca brygady, pułkownik Krzysztof Pokropowicz.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.