Podczas pokazów lotniczych zorganizowanych 27 lipca 2002 roku na lotnisku Skniłów pod Lwowem doszło do jednej z największych katastrof lotniczych jaka miała miejsce w trakcie pokazów. Należący do ukraińskich sił powietrznych Suchoj Su-27 rozbił się w trakcie akrobacji, zginęło 77 osób a 543 zostały ranne.

Zorganizowano w 2002 roku pokazy związane były z obchodami 60-lecia ukraińskiego 14 Korpusu Powietrznego. Jedną z przewidzianych atrakcji był pokaz należącego do ukraińskich sił powietrznych myśliwca Suchoj Su-27 w dwumiejscowej wersji Su-27UB. Maszynę pilotował Wołodymir Toponar, a drugim pilotem był Jurij Jehorow. Samolot latał w barwach zespołu akrobacyjnego Ukrainian Falcons.

Ukraiński Su-27 w momencie katastrofy na lotnisku Skniłów w trakcie pokazów w 2002 roku
Ukraiński Su-27 w momencie katastrofy na lotnisku Skniłów w trakcie pokazów w 2002 roku

Maszyna wykonywała akrobacje na niskiej wysokości  i przez błąd pilota, który źle ocenił odległość, uderzyła o ziemię. W chwili zetknięcia z płytą lotniska obaj piloci katapultowali się, natomiast samolot uderzył w widzów obserwujących pokazy, uszkadzając również stojącego przy pasie Iljuszyna Ił-76. W wyniku katastrofy zginęło 77 osób, w tym 28 dzieci (inne dane sugerują śmierć 83 osób, w tym 23 dzieci). Kolejne 543 zostały ranne, a 100 z nich trafiło do szpitala. Obaj piloci odnieśli jedynie niewielkie obrażenia.

Ukraiński Su-27 w momencie katastrofy na lotnisku Skniłów w trakcie pokazów w 2002 roku
Ukraiński Su-27 w momencie katastrofy na lotnisku Skniłów w trakcie pokazów w 2002 roku

W wyniku przeprowadzonego śledztwa uznano, że winę za katastrofę ponosi załoga, która zignorowała informacje przekazywane przez komputer pokładowy, a tym samym złamała zasady bezpieczeństwa. 24 czerwca 2005 roku Wołodymir Toponar został skazany przez sąd wojskowy na czternaście lat więzienia, a Jurij Jehorow na osiem. Obaj piloci otrzymali również nakaz zapłaty 7,2 i 2,5 mln hrywien zadośćuczynienia dla rodzin ofiar.

Ponadto bezpośrednio po wypadku odwołany został szef sił powietrznych generał Wiktor Strlinikow oraz kilku innych wysokich rangą oficerów. Zarzuty usłyszało również kilku urzędników, którzy otrzymali kary więzienia.

Katastrofa ta uznawana jest za jedną z największych, jakie miały miejsce podczas pokazów lotniczych. W 2009 roku podczas pokazów lotniczych w Radomiu również doszło do wypadku z udziałem Su-27, kiedy rozbił się białoruski Su-27UBM-1. W katastrofie zginęli obaj piloci, którzy do samego końca starali się wyprowadzić maszynę poza rejon w którym znajdowali się ludzie. Przyczyn katastrofy nigdy nie ujawniono.

Ze względu na to, że do katastrofy doszło podczas pokazów, jej przebieg został uchwycony na kilku filmach i zdjęciach. Na YouTubie można znaleźć filmy, które bardziej dokładnie przedstawiają przebieg katastrofy (wiele z nich zawiera drastyczne sceny). Część z nich została już jednak usunięta z sieci.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.