Śmiało można powiedzieć, że nasze pokolenie jest “pokoleniem 11 września”.  Gdy 11 września 2001 roku w wyniku ataków terrorystycznych w USA waliły się wieże World Trade Center, wszystko się zmieniło. W jeden dzień życie milionów ludzi zmieniło się. To właśnie dwie wieże World Trade Center były miejscem gdzie zaczęła się nowa epoka w historii świata.

Wieże World Trade Center były w swoim czasie symbolem potęgi i rozkwitu amerykańskiej gospodarki. Najwyższe budynki w Nowym Jorku były symbolem miasta, dorównującym Empire State Building czy też Statui Wolności. Dzisiaj nie ma ich już w krajobrazie miasta, a ich miejsce zajęła Freedom Tower.

World Trade Center podczas budowy w 1969 roku

World Trade Center podczas budowy w 1969 roku

Wszystko zaczęło się 5 sierpnia 1966 roku. Tego dnia rozpoczęto budowę bliźniaczych wież World Trade Center w Nowym Jorku. Budynki zaprojektował Minoru Yamasaki wspólnie z firmą Emery Roth & Sons. Wieże miały mieć ponad 415 metrów wysokości (wieża południowa) i 417 metrów (wieża północna). Północna wieża miała jeszcze na swoim szczycie maszt telewizyjny, dzięki któremu jej wysokość wynosiła 527 metrów. Wieże były wyższe od dotychczasowego nowojorskiego rekordzisty – Empire State Building o ponad 35 metrów (nie licząc masztu wieży północnej).

Wieże miały 110 pięter. Przekładało się to na powierzchnię 400 000 metrów kwadratowych dla każdej z wież. Budynki te były częścią kompleksu, składającego się łącznie z 7 obiektów. Budowa trwała ponad 4 lata. Pierwsza z wież została oddana do eksploatacji 23 grudnia 1970 roku, a druga 19 lipca 1971 roku.

Wieże World Trade Center podczas budowy

Wieże World Trade Center podczas budowy

Wieże WTC były siedzibą setek firm z całego świata, gdzie pracowało kilka tysięcy osób. Ich charakterystyczny wygląd i dominująca nad okolicą sylwetka sprawiały, że wieże bardzo często “grały” w filmach.

Historia wież była dosyć spokojna. Jako budynki biurowe w centrum Manhattanu wyróżniały się jedynie wyglądem. Jednakże w 1975 roku doszło do pierwszego poważniejszego incydentu. Na 11 piętrze wieży północnej wybuchł pożar. Szybka akcja strażaków, mała wysokość i zabezpieczenie konstrukcji budynku przed pożarami sprawiło, że zniszczenia nie były zbyt duże. Po tym incydencie zamontowano jednak w budynku system zraszaczy przeciwpożarowych.

Wieże World Trade Center podczas budowy

Wieże World Trade Center podczas budowy

Dopiero 26 lutego 1993 roku miał miejsce pierwszy duży incydent. W wyniku eksplozji w podziemnym garażu wypełnionego ponad 680 kg materiałów wybuchów samochodu, zniszczonych zostało kilka pięter. Mimo, iż zniszczenia nie były bardzo poważne, ujawniły się liczne braki w systemach bezpieczeństwa wież. Zwłaszcza brak oświetlenia awaryjnego.

Był to pierwszy atak terrorystyczny, jaki miał miejsce na terenie WTC. Jego pomysłodawca i wykonawca, Ramzi Yousef został aresztowany w 1995 roku. Dla nowojorczyków wydarzenia te były szokiem. Nikt nie spodziewał się, że może dojść do takiego aktu terroru. Nikt nie spodziewał się również, że 8 lat później, dojdzie do jeszcze bardziej potwornego ataku.

11 września 2001 roku, dwa samoloty pasażerskie Boeing 767, porwane przez terrorystów uderzyły w obie wieże World Trade Center. Pierwszy samolot wbił się w wieżę północną o 8:46 czasu lokalnego. Drugi, uderzył w wieżę południową o 9:03.

Drugi samolot leci w kierunku wieży południowej - 11 września 2001 roku

Drugi samolot leci w kierunku wieży południowej – 11 września 2001 roku

Wieża północna została uszkodzona na wysokości 93-96 piętra, południowa natomiast na wysokości 77-85 piętra. Ze względu na to, że samoloty niedawno wystartowały, był wypełnione paliwem po brzegi. Po uderzeniu paliwo rozlało się po piętrach i konstrukcji wież i zapaliło się.

Temperatura jaka powstała w wyniku pożaru, oraz wysokość na jakiej doszło do uderzenia samolotów sprawiły, że nie było możliwe przeprowadzenie skutecznej akcji ratunkowej. Wielu pracowników znajdujących się w wieżach zostało odciętych na poszczególnych piętrach. Dodatkowo, ze względu na wcześniejsze remonty, w czasie których usunięto część okładzin ognioodpornych, wykonanych z azbestu i zamieniono je na nowe, poziom ochrony przeciwpożarowej nieznacznie spadł. Nie miało to jednak wpływu na późniejsze zawalenie się wież, ponieważ każdy materiał jaki mógł się tam znajdować nie wytrzymałby temperatury palącego się paliwa.

Moment uderzenia drugiego samolotu w południową wieże WTC

Moment uderzenia drugiego samolotu w południową wieże WTC

Pierwsza runęła wieża południowa. Dokładnie 56 minut po uderzeniu pierwszego samolotu o 9:59. Wieża północna wytrzymała dłużej i zawaliła się o 10:28, czyli 102 minuty po uderzeniu. W wyniku zawalenia się zniszczonych zostało kilkanaście innych budynków. Zginęło łącznie 147 pasażerów lecących porwanymi samolotami oraz 2628 osób w wieżach.

Przez wiele dni po ataku trwała akcja ratunkowa. Pod gruzami odnaleziono kilka żywych osób, jednakże było ich bardzo mało (kilkadziesiąt osób). Ciał wielu ofiar nigdy nie odnaleziono.

Można jednak powiedzieć, że ilość ofiar nie jest bardzo duża, w porównaniu do ilości osób, jakie znajdowały się w wieżach w momencie ataku i jakie mogły znajdować się w budynkach w ogóle. Według różnych szacunków w wieżach w momencie ataku znajdowało się około 17 000 osób. A łącznie w budynkach mogło przebywać kilkadziesiąt tysięcy osób.

Moment uderzenia United Airlines lot 175 w wieże World Trade Center (fot. Spencer Platt)

Moment uderzenia United Airlines lot 175 w wieże World Trade Center (fot. Spencer Platt)

Mimo to, śmierć ponad 2600 osób była ogromną tragedią. Za atakami z 11 września stała kierowana przez Osamę bin Ladena organizacja terrorystyczna – Al Kaida.

Dzisiaj w miejscu dwóch wież WTC powstaje nowy kompleks World Trade Center, którego najważniejszą częścią jest One World Trade Center, nazywany początkowo Freedom Tower. Wieżowiec ma 541 metrów wysokości. Nie jest to przypadkowa wysokość. Po przeliczeniu jest to dokładnie 1776 stóp. Liczba ta nawiązuje do daty ogłoszenia Deklaracji Niepodległości w USA. Dodatkowo w rejonie dawnego World Trade Center zlokalizowano pomnik i muzeum poświęcone atakom z 11 września.

Moment uderzenia United Airlines lot 175 w wieże World Trade Center

Moment uderzenia United Airlines lot 175 w wieże World Trade Center