The Wall Street Journal to jedna z najbardziej znanych gazet codziennych na świecie. Wydawana w nakładzie około 2,5 mln egzemplarzy dziennie jest jedną z najbardziej opiniotwórczych dzienników w USA i na świecie. Zresztą jest to największy dziennik w USA, ponieważ następny w kolejce USA Today wydawany jest w zaledwie 1,7 mln egzemplarzy.

Historia The Wall Street Journal zaczęła się 8 lipca 1889 roku. Jej twórcami byli  Charles DowEdward Jones i Charles Bergstresser. Początkowy nakład gazety nie był za duży i wynosił kilka tysięcy egzemplarzy dziennie. W 1902 roku, kiedy gazetę kupił Clarence Barron nakład wynosił zaledwie 7 000 egzemplarzy! Nowy właściciel kupił gazetę za całkiem pokaźną jak na owe czasy sumę 130 000 dolarów i szybko zaczął ją rozwijać. Dzięki temu, w latach 20-tych nakład zwiększył się do około 50 000 egzemplarzy dziennie. W kolejnych latach The Wall Street Journal szybko się rozwijał, dostosowując się do nowych trendów i wymagań, ale cały czas pozostając wierny tradycji. 

Pierwsze wydanie The Wall Street Journal z 8 lipca 1889 roku

Pierwsze wydanie The Wall Street Journal z 8 lipca 1889 roku

Największy rozwój nastąpił po roku 1970, kiedy właściciele The Wall Street Journal rozpoczęli współpracę z wieloma wydawcami na całym świecie oraz serię fuzji. Doprowadziło to do poszerzenia portfolia dziennika o kilka dodatków i wydań zagranicznych, które znacząco wpłynęły na rozwój gazety.

W 1996 roku ruszyła wersja internetowa The Wall Street Journal, która początkowo działała równolegle do dziennika. Obecnie jest już integralną częścią gazety. W 2004 roku pojawiła się aplikacja na telefony, dająca dostęp do gazety.

Wygląd gazety niewiele się zmieniał na przestrzeni lat. Uzależniony był jedynie od możliwości technicznych danej epoki. Największą zmianą było wprowadzenie w 2006 roku reklam na stronie głównej (temat bardzo dyskusyjny i kontrowersyjny w USA).

W swojej historii The Wall Street Journal i jego dziennikarze zdobyli ponad 30 nagród Pulitzera!

11 września 2001 roku, podczas ataków terrorystycznych na wieże World Trade Center w Nowym Jorku gdzie znajduje się siedziba redakcji, o mały włos nie doszło do zniszczenia budynku, w którym działała redakcja – One World Financial Center. Znajdował się on bowiem tuż obok zaatakowanych wież WTC. Największą obawą redakcji było nie tyle zniszczenie budynku i straty z tym związane, a brak możliwości wydania kolejnego numeru dziennika w dniu następnym. Na szczęście udało się przenieść redakcję do tymczasowych siedzib – przygotowanych wiele lat wcześniej w związku z zamachem w 1993 roku na budynek WTC. Dzięki temu kolejny numer został wydany. Jest to o tyle istotne, że nigdy w swojej historii The Wall Street Journal nie opuścił żadnego wydania.

One World Financial Center

One World Financial Center

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.