Jeśli zastanawialiście się kiedyś jak powstawały kiedyś wojskowe hełmy? Poniżej znajdziecie kilka zdjęć dobrze to pokazujących. Widać na nim kolejne etapy przygotowywania niemieckiego hełmu Stahlhelm z lat 1916-1918. Od płaskiego kawałka blachy po skończony hełm.

Twórcą hełmu był dr Friedrich Schwerd z Instytutu Techniki w Hanowerze. Po przeanalizowaniu obrażeń jakich doznawali żołnierze w trakcie walk, przygotował projekt hełmu, który miał maksymalnie chronić żołnierza, a przy tym nie przeszkadzać mu w walce.

Stahlhelm przed powstaniem przechodził przez 9 etapów wytłaczania. Ostatecznie ważył 1.08 kg i miał 1-1,15 cm grubości. Co ciekawe istniało sześć rozmiarów hełmów, dostosowanych do wielkości głów żołnierzy.

Niemieccy żołnierze noszący Stahlhelm w trakcie I wojny światowej

Niemieccy żołnierze noszący Stahlhelm w trakcie I wojny światowej

Po I wojnie światowej Stahlhelm przeszedł liczne modernizacje. Po zakończeniu II wojny światowej wycofano go z eksploatacji, zastępując go innymi hełmami zarówno w NRD jak i RFN. Oprócz Niemiec hełmy o bardzo podobnym wyglądzie, lub kupowane w Niemczech stosowały siły zbrojne Argentyny, Austrii, Boliwii, Bułgarii, Chile, Chin, Kolumbii, Danii, Finlandii, Gwatemali, Węgier, Irlandii, Norwegii, Rumunii, Hiszpanii, Turcji, Wenezueli i Szwajcarii.

Również w Polsce i Austro-Węgrzech wykorzystywano pewne ilości hełmów tego rodzaju. Obecnie spotkać można współcześnie produkowane kompozytowe wersje tych hełmów przeznaczone dla motocyklistów.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.