Jeśli zastanawialiście się kiedyś jak powstawały kiedyś wojskowe hełmy? Poniżej znajdziecie kilka zdjęć dobrze to pokazujących. Widać na nim kolejne etapy przygotowywania niemieckiego hełmu Stahlhelm z lat 1916-1918. Od płaskiego kawałka blachy po skończony hełm.

Twórcą hełmu był dr Friedrich Schwerd z Instytutu Techniki w Hanowerze. Po przeanalizowaniu obrażeń jakich doznawali żołnierze w trakcie walk, przygotował projekt hełmu, który miał maksymalnie chronić żołnierza, a przy tym nie przeszkadzać mu w walce.

Stahlhelm przed powstaniem przechodził przez 9 etapów wytłaczania. Ostatecznie ważył 1.08 kg i miał 1-1,15 cm grubości. Co ciekawe istniało sześć rozmiarów hełmów, dostosowanych do wielkości głów żołnierzy.

Niemieccy żołnierze noszący Stahlhelm w trakcie I wojny światowej
Niemieccy żołnierze noszący Stahlhelm w trakcie I wojny światowej

Po I wojnie światowej Stahlhelm przeszedł liczne modernizacje. Po zakończeniu II wojny światowej wycofano go z eksploatacji, zastępując go innymi hełmami zarówno w NRD jak i RFN. Oprócz Niemiec hełmy o bardzo podobnym wyglądzie, lub kupowane w Niemczech stosowały siły zbrojne Afganistanu, Argentyny, Austrii, Boliwii, Bułgarii, Chile, Chin, Kolumbii, Danii, Finlandii, Gwatemali, Węgier, Irlandii, Norwegii, Rumunii, Hiszpanii, Turcji, Wenezueli i Szwajcarii.

Również w Polsce i Austro-Węgrzech wykorzystywano pewne ilości hełmów tego rodzaju. Obecnie spotkać można współcześnie produkowane kompozytowe wersje tych hełmów przeznaczone dla motocyklistów.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.