Od kilku lat olbrzymią popularność zyskuje kolorowanie starych zdjęć. Łatwy dostęp do dobrych programów do obróbki grafiki sprawia, że coraz więcej osób zajmuje się nadawaniem nowego życia starym fotografiom. Nie jest to jednak łatwy proces. Poniższe filmy pokazują jak wiele pracy trzeba włożyć w obróbkę zdjęcia zanim uzyskano ono odpowiednią jakość.

Zanim zdjęcie zostanie pokolorowane trzeba je poddać retuszowi. Wiele starych klisz i fotografii jest uszkodzonych i brudnych, przez co po zeskanowaniu trzeba je odpowiednio naprawić. W trakcie pracy usuwa się wszelkie plamy, zagięcia widoczne na skanach i przebarwienia.

Dopiero gdy usunie się wszystkie artefakty i uszkodzenia, można przejść do kolorowania. To również zadanie wymagające, ponieważ w trakcie pracy trzeba samodzielnie dobrać kolory tak, aby efekt końcowy był jak najbardziej naturalny.

Poniżej znajdziecie porównanie efektu przed i po:

  • Before-Jammie Reynolds
    After-Jammie Reynolds
    Przed Jammie Reynolds Po

Poniżej znajdziecie porównanie efektu przed i po:

  • Before-Hawana - Kuba - 1900-1906 r.
    After-Hawana - Kuba - 1900-1906 r.
    Przed Hawana - Kuba - 1900-1906 r. Po

Zdjęcia związane są z projektem The Paper Time Machine. Więcej informacji można znaleźć na tej stronie: www.dynamichrome.com

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.