Chociaż wydawałoby się, że o II wojnie światowej napisano już wszystko, pojawiają się kolejne tytuły poświęcone temu burzliwemu okresowi w historii. Oprócz wielu „odkrywczych” książek poświęconych nieznanym dotąd tematom, bardzo popularne są również różne leksykony. Przykładem takiej książki jest Leksykon broni II wojny światowej wydany przez wydawnictwo Almparess.

Leksykonów uzbrojenia z czasów II wojny światowej jest na rynku wiele. Każdy z nich jest podobny i poświęcony najważniejszym rodzajom uzbrojenia jakie występowało podczas tego konfliktu. Jednym słowem są one praktycznie takie same i różnią się tylko obrazkami i ilością tekstu. Najnowszy leksykon wydany przez wydawnictwo Almapress jest tu wyjątkiem.

Na pierwszy rzut oka dostajemy kolejny tytuł z serii Panorama techniki wojskowej (w ramach tej serii wydano kilka książek z mini serii Porównanie broni). Gdy jednak przyjrzymy się jej dokładniej, okazuje się, że oprócz standardowych opisów pojazdów, artylerii i broni strzeleckiej, Andrzej Zasieczny, autor książki postanowił opisać sporo nieznanych, lub mniej popularnych rodzajów uzbrojenia.

Tym co wyróżnia ten leksykon jest sposób w jaki autor podszedł do opisu i doboru sprzętu. Znajdziemy w niej więc zarówno dobrze znane pojazdy i broń, opisane nawet na 2-3 stronach, oraz mniej znane jednostki, którym autor poświęcił odpowiednią do ich znaczenia ilość miejsca.

Książka liczy 215 stron i podzielona jest na 4 części – Broń piechoty, Pojazdy nieopancerzone, Czołgi i pojazdy opancerzone oraz Artyleria. W każdej z grup znajdziemy opisy sprzętu różnych państw, takich jak Francja, Japonia, Niemcy, USA, Polska, Wielka Brytania, Włochy, ZSRR czy też Kanada, Czechosłowacja, Szwajcaria, Szwecja.

Łącznie ponad 200 różnych rodzajów uzbrojenia. Każdy z nich opatrzony jest rysunkiem i jednym bądź kilkoma zdjęciami, tabelką z najważniejszymi danymi taktyczno-technicznymi oraz krótkim opisem.

Andrzej Zasieczny (ur. 1958 r.) jest wydawcą, redaktorem i wybitnym specjalistą w zakresie techniki wojskowej, służb specjalnych oraz historii II wojny światowej. Napisał m.in. „Broń pancerna III Rzeszy” tomy I i II (tom III w przygotowaniu), „Broń Wojska Polskiego 1939-1945” (2009), „Samoloty bojowej II wojny światowej” tom I (2010), „Broń piechoty Wehrmachtu” (2009, wspólnie z J. Wolframem).

Łączny nakład wydanych przez Alma-Press książek A. Zasiecznego o technice wojskowej przekroczył 40 000 egz.!!!

Można śmiało powiedzieć, że jest to jeden z lepszych leksykonów uzbrojenia jaki wydano w ostatnich latach. Ilość opisanych pojazdów i broni jest bardzo duża, a opisy i ich wielkość, również zasługują na wyróżnienie.

Z drugiej strony przy takiej ilości opisanych rodzajów uzbrojenia, aż prosiłoby się o dopisanie kolejnych. Brakuje zwłaszcza sprzętu Węgierskiego, jak i również sprzętu Szwedzkie, Szwajcarskiego, Czechosłowackiego, Kanadyjskiego (w książce zamieszczono jedynie pojedyncze opisy armat i pojazdów z tych państw), czy też z innych mniejszych państw – Finlandia, Hiszpania, Belgia, Holandia, Rumunia itd.

Jednym słowem jest dobrze, ale mogłoby być jeszcze lepiej.

Książkę tę można polecić zwłaszcza tym, którzy chcieliby usystematyzować swoją wiedzę na temat drugowojennego uzbrojenia, albo planują dopiero zagłębić się w tę tematykę. Historycy i znawcy tematu mogą czuć niedosyt pod względem braku smaczków (chociaż i tak leksykon posiada opisy sprzętu, który nie często pojawia się w tego typu publikacjach).

Leksykon broni II wojny światowej
Leksykon broni II wojny światowej
7.0 Polecamy

Książka Leksykon broni II wojny światowej autorstwa Andrzeja Zasiecznego, wydana przez wydawnictwo Almapress, to jedna z ciekawszych pozycji tego typu na rynku.

  • 7
  • Oceny użytkowników (4 Głosów) 2.5

Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.