Kleje polimerowe znajdują bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle, jak i zastosowaniach domowych. Użycie kleju polimerowego może usprawnić wykonanie wielu czynności — związanych z produkcją na handel, jak i tworzonych w celach hobbystycznych, Poniżej możesz sprawdzić, jakie zastosowania ma klej uniwersalny polimerowy.

  • Z czego składa się klej polimerowy.
  • Co klei klej polimerowy.
  • Jak przygotować klejone powierzchnie?

Sprawdzamy skład kleju polimerowego

Analizując, z czego składają się kleje polimerowe, zauważymy, że w ich składzie znajdują się różnego rodzaju żywice syntetyczne i polimery. Są to kleje o dużej masie cząsteczkowej, a tym samym uzyskujące doskonałą przyczepność do praktycznie każdego rodzaju podłoża. Kolor klejów polimerowych to najczęściej jasnożółty i kremowy — wynika to właśnie z obecnych w nich żywic i polimerów. Kleje polimerowe można kupować w opakowaniach różnej wielkości, różniących się również sposobem aplikacji. Najpopularniejsze są kleje w aluminiowych tubkach z plastikową zakrętką oraz kleje w plastikowych kartuszach do pistoletów do wyciskania.

Kleje polimerowe
Kleje polimerowe

Klej uniwersalny polimerowy i jego zastosowanie

Szerokie spektrum zastosowań dla klejów polimerowych pozwala ich bez ograniczeń używać w klejeniu materiałów drewnopodobnych, a także klejąc płytki ceramiczne i wiele innych materiałów budowlanych i wykończeniowych. Kleje polimerowy ma szerokie zastosowanie w majsterkowaniu i różnego rodzaju hobby. Modelarze z jego pomocą mogą łączyć nawet najmniejsze elementy z drewna, tworzywa lub stali czy szkła. W takich przypadkach chętnie wybierają bezbarwny klej polimerowy, który po stwardnieniu poddaje się obróbce i można go malować. W pozostałych domowych zastosowaniach klej polimerowy można użyć do klejenia elementów jak wykładziny dywanowe czy sztukaterie, a nawet płytek ceramicznych, kiedy chcemy uzupełnić np. uszkodzone miejsca.

Klej polimerowy, czyli jak przygotować klejone przedmioty

Jeśli pierwszy raz sięgasz po klej polimerowy, powinieneś wiedzieć jak przygotować powierzchnię klejonych przedmiotów. Powinna ona być sucha, czysta i pozbawiona tłustych zabrudzeń i śladów. W przypadku bardziej skomplikowanych prac, kiedy nie chcemy, aby cała powierzchnia została sklejona, należy zastosować środki adhezyjne, zmniejszające powierzchniową przyczepność. Jest to szczególnie przydatne podczas klejenia wykładzin dywanowych, tapicerskich materiałów obiciowych oraz pracach modelarskich, w których ważna jest precyzja i operuje się na miniaturowych przedmiotach.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.