Wiele cech związanych z naszym wyglądem jest zapisanych w genach. Czy tak jest również w przypadku zarostu? Czy gęstą brodę może zapuścić każdy mężczyzna i jak osiągnąć sukces przy jej zapuszczaniu? Na te pytania postaramy się udzielić szczegółowych odpowiedzi.
Dlaczego gęstość brody zapisana jest w genach?
Warto wiedzieć, że to właśnie geny określają ilość mieszków włosowych, jakie znajdują się na naszej skórze. Jedni rodzą się z bujną czupryną, a inni wręcz przeciwnie. Tak samo jedni mężczyźni mogą liczyć na gęsty zarost, a inni muszą się pogodzić z tym, że jest on skąpy. Geny warunkują zarówno ilość, kolor, jak i gęstość włosów, co dotyczy także zarostu. Należy przy tym wiedzieć, że jeśli u 18 latka nie występuje gęsty zarost, to nie jest powiedziane, że nie będzie mógł zapuścić gęstej brody w przyszłości.
Zarost swój maksymalny potencjał osiąga pomiędzy 18 a 30 rokiem życia. Jeśli Twojemu ojcu czy dziadkowi gęsty zarost zaczął rosnąć dopiero około trzydziestki, to pewnie u Ciebie będzie podobnie. Musisz zatem uzbroić się w cierpliwość. Jeżeli przodkowie mieli gęsty zarost, a u Ciebie występuje skąpy, to problemem może być nadmiar stresu. Aktywność dihydrotestosteronu ma wpływ na wypadanie włosów, a także mniejszą gęstość zarostu.
Jak przyspieszyć proces zapuszczania brody? Co wpływa na niego negatywnie?
Jeżeli zastanawiasz się, jak zapuścić brodę, to musisz najpierw wiedzieć, jakich błędów się wystrzegać. Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią dietę, a więc podaż cynku, miedzi, witamin z grupy B, witaminy A, C i E i unikaj produktów przetworzonych, czyli jedzenia garmażeryjnego i fast food. Zwiększają produkcję sebum, ale i negatywnie wpływają na gospodarkę hormonalną, hamując produkcję testosteronu. Tłuszcz w diecie jest ważny, ale należy sięgać po produkty zawierające wielonienasycone kwasy tłuszczowe, a nie szkodliwe tłuszcze utwardzone.
Występuje także korelacja obniżenia testosteronu wpływającego na porost zarostu oraz niedoboru snu. Należy zatem się wysypiać, aby dbać o prawidłową gospodarkę hormonalną i niezaburzony proces zapuszczania brody. Warto również ograniczać stres. Należy wiedzieć, że hormon jakim jest kortyzol oraz testosteron są antagonistami zatem wzajemnie się zwalczają. Wysoki poziom stresu wpływa na obniżenie poziomu testosteronu, a pośrednio zwiększenie ilości dihydrotestosteronu przez zwiększoną aktywność enzymu, który przekształca testosteron w DHT.
Jak nie zniechęcić się przy pierwszych próbach zapuszczania brody, gdy pojawia się świąd?
Już wiesz jak możesz przyspieszyć proces zapuszczania brody poprzez dietę, a także tryb życia. Sam proces zapuszczania jest trudny, bowiem włoski rosną zwykle wolno, a także pojawia się silny świąd. Można oczywiście, a nawet trzeba temu zaradzić. Bardzo dobrze sprawdza się stosowanie od pierwszych dni kosmetyków do zarostu. Na początku może być to olejek do brody, który nawilża i odżywia skórę, a przy okazji wzmacnia włoski na twarzy.
Gdy zarost staje się gęstszy można sięgnąć po żel do brody, a gdy osiąga już sporą gęstość – krem do brody. Warto pamiętać o codziennym dokładnym oczyszczaniu skóry żelem aloesowym. Raz w tygodniu warto wykonywać peeling skóry twarzy, najlepiej enzymatyczny, który jest łagodny dla cery, a jednak pomaga pozbyć się zrogowaciałego naskórka. Gdy zarost staje się gęstszy ważne jest jego przycinanie i nadawanie mu kształtu. Warto regularnie czesać włoski zarówno podczas rozprowadzania olejku, żelu czy kremu do brody, jak i w ciągu dnia dla utrwalenia kierunku wzrostu brody i jej estetyczniejszego wyglądu.
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.