Odkrywkowa kopalnia miedzi Bingham Canyon Mine w stanie Utah, w USA jest największą kopalnią odkrywkową oraz największym wykopem utworzonym przez człowieka na świecie. Eksploatację złóż w tym miejscu rozpoczęto w połowie XIX wieku, a obecne kopalnia funkcjonuje od 1906 roku.

W 1848 roku dwóch braci, Sanford i Thomas Bingham jako pierwsi odkryli złoża surowców w kanionie który zawdzięcza im swoją nazwę. Nie podjęli jednak prac wydobywczych, ponieważ rejon ten znajdował się zbyt daleko od najbliższych osad, w związku z czym w pierwszej kolejności należało zbudować odpowiednią infrastrukturę dla przyszłego przemysłu wydobywczego.

Bingham Canyon Mine (fot. miningmayhem.com.au)

Bingham Canyon Mine (fot. miningmayhem.com.au)

Pierwsze prace wydobywcze rozpoczęto 17 września 1863 roku. Przeprowadzone wówczas dokładniejsze badania geologiczne wykazały, że w kanionie znajdują się znaczne złoża miedzi (później znaleziono również złoża molibdenu, srebra, złota, ołowiu i cynku, które również zaczęto wydobywać).

W kolejnych latach wykonano jeszcze wiele próbnych wydobyć, które potwierdzały wartość złóż. W 1903 roku powołano firmę Utah Copper Company, która rozpoczęła wydobycie miedzy w kanionie Bingham, stosując metodę odkrywkową. Trzy lata później, w 1906 roku firma połączyła się z Boston Consolidated Gold and Copper Co., Ltd., która również prowadziła wydobycie w tym rejonie. Moment ten uznaje się za początek istnienia obecnej kopalni, bowiem obie firmy nie tylko połączyły się biznesowo, ale również wspólnie utworzyły pierwszy duży wykop w kanionie. Utworzona firma eksploatowała również złoża w Kennecott.

Bingham Canyon Mine (fot. Ray Boren)

Bingham Canyon Mine (fot. Ray Boren)

Kopalnia systematycznie zwiększała wydobycie, stając się jedną z największych kopalni miedzi na świecie. W szczytowym okresie, w latach 20. pracowało w niej około 15 000 osób. Warto dodać, że w 1966 roku kopalnia została wpisana do rejestru National Historic Landmarks (głównie z powodu swoich rozmiarów).

Jakość złóż sprawiła, że kopalnia Bingham Canyon stała się jedną z najważniejszych w USA i cały czas jest eksploatowana. Obecnie zajmuje teren o powierzchni 770 hektarów, a utworzony wykop ma głębokość 970 m oraz szerokość 4 km (dzięki temu kopalnia jest widoczna z kosmosu gołym okiem). Obecnie w Bingham Canyon Mine pracuje 2000 osób, a dziennie przerabianych jest 410 000 ton urobku. Według danych z 2004 roku, kopalnia wydobyła 17 mln ton miedzi, 715 ton złota, 5900 ton srebra, 386 000 ton molibdenu.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.