Biała flaga, lub po prosty biały fragment materiału stosowany jest jako oznaka kapitulacji lub chęci podjęcia negocjacji. Symbol ten zna chyba każdy, ale nie każdy wie kiedy po raz pierwszy zaczęto go stosować.

Pierwsze wzmianki w historii na temat stosowania białej flagi jako oznaki poddania się lub chęci wstrzymania ognia sięgają panującej w Chinach Dynastii Han, a dokładnie lat 25-220 naszej ery. W kolejnych wiekach kronikarze i historycy kilkukrotnie wspominali o użyciu białych flag.

Od XVI wieku częstotliwość wykorzystania białych flag zaczęła wzrastać, jednakże był to jedynie zwyczaj, nie poparty żadnym prawem wojennym. Dopiero w 1899 roku II konwencja haska oficjalnie wprowadziła do użycia biało flagę jako symbol przerwania walk.

Niemiecki żołnierz poddający się amerykanom w trakcie walk o St Lo - 18 lipca 1944 roku (fot. stolly.org.uk)

Niemiecki żołnierz poddający się amerykanom w trakcie walk o St Lo – 18 lipca 1944 roku (fot. stolly.org.uk)

W rozdziale drugim konwencji, w artykule 32 zawarto informację na temat wymogu zapewnienia bezpieczeństwa osobie trzymającej białą flagę. Ponadto artykuł ten chroni również ewentualną osobę towarzyszącą osobie trzymającej flagę.

W artykule 33 i 34 konwencji zapisano również, że przedstawiciele przeciwnej strony nie muszą się zgodzić na rozmowy (ale muszą zapewnić bezpieczeństwo posłańcowi). Dodatkowo jeśli posłaniec z flagą został wysłany w celu osiągnięcia przewagi lub zdobycia informacji na temat przeciwnika, traci prawną ochronę zapisaną w konwencji i może zostać wzięty do niewoli.

Brytyjscy żołnierze poddający się oddziałom japońskim w Singapurze - 15 luty 1942 roku (fot. military-history.org)

Brytyjscy żołnierze poddający się oddziałom japońskim w Singapurze – 15 luty 1942 roku (fot. military-history.org)

Warto dodać, że równolegle z stosowaniem białej flagi jako symbolu przerwania walk, niektóre kraje i armie wykorzystywały białe flagi jako sztandary i bandery. Jednym z takich państw była Francja, która od początku XVII wieku aż do 1830 roku wykorzystywała z przerwami białą flagę jako banderę na okrętach liniowych. Być może wtedy zrodziła się opinia o niechęci francuzów do walki – opinia nie mająca pokrycia w historii.

Nie można jednoznacznie stwierdzić kiedy po raz pierwszy użyto białej flagi. Proces budowania jej znaczenia w prawie prowadzenia konfliktów zbrojnych trwał wiele wieków. W XX wieku mimo prawnego usankcjonowania roli białej flagi, ze względu na intensywność walk, jest ona często ignorowana i nie gwarantuje bezpieczeństwa.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.