Na górze Grodna w niewielkim lesie pomiędzy Staniszowem a Marczycami w województwie dolnośląskim znajduje się niewielki Zamek Księcia Henryka. Budowla wzniesiona została na początku XIX wieku jako zamek myśliwski.
Twórcą zamku był Henryk von Reuss. W 1806 roku postanowił on zbudować na górze Grodna wieżę z niewielką dobudówką, która miała być punktem obserwacyjnym i zamkiem myśliwskim. Prace nad obiektem szły powoli i dopiero w 1818 roku zakończono budowę, a w 1842 roku zmodyfikowano jego wygląd.
Zamek Księcia Henryka, jak nazwano obiekt, miał 15 m wysokości i neogotycką formę przypominającą ruiny. Zbudowano go na planie kwadratu i nadano mu bardzo zwartą bryłę. Od strony północno-zachodniej zbudowano przyporę. Obiekt składał się z wieży i dwóch pomieszczeń przykrytych dwuspadowym dachem. Do wnętrza zamku prowadziły schody od strony zachodniej. Powodem powstania zamku była prawdopodobnie zazdrość Henryka von Reuss w stosunku do zamku Chojnik rodziny Schaffgotschów.
Z czasem zamek popadł w ruinę. Pod koniec XX wieku stan budowli był bardzo zły. Zachowały się jedynie ściany obwodowe oraz wieża. Zniszczona budowla została przejęta przez prywatnego właściciela (warto dodać, że do 1945 roku obiekt był pod kontrolą rodu von Reuss), który rozpoczął remont obiektu. Prace przeprowadzono w latach 2015-2016. W ich wyniku odbudowano schody prowadzące na wieżę, uprzątnięto wnętrze, a dodatkowo zagospodarowano częściowo teren na około zamku. Następnie, 30 kwietnia 2016 roku udostępniono go zwiedzającym.
Obecnie do zamku prowadzą 3 szlaki – dwa żółte i jeden niebieski. Wnętrze udostępniono zwiedzającym za drobną opłatą. Istnieje również możliwość wykorzystania zamku do organizacji niewielkich imprez.
Sam zamek położony jest na bardzo malowniczym wzgórzu, a z szczytu jego wieży rozpościera się znakomity widok na całą okolicę.
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.