Niedaleko miasteczka Sorrento we Włoszech znajduje się mała dolina znana pod nazwą Valle dei Mulini. Jak sama nazwa wskazuje, jest to dolina młynów. Opuszczonych młynów. Miejsce to uznawane jest za jedno z najbardziej malowniczych w tej części Włoch, głównei ze względu na położenie ruin dawnych młynów.

Historia młynów w dolinie niedaleko Sorrento sięga według różnych źródeł nawet XIII wieku. Ze względu na przepływający doliną strumień, było to znakomite miejsce do zbudowania młynów i produkcji mąki. Przez lata powstał w tym miejscu bardzo silny przemysł, a znajdujący się niedaleko tartak był źródłem drewna do budowy lokalnych zabudowań.

Niestety w połowie XIX wieku zaczęły powstawać nowocześniejsze młyny w innych rejonach i znacznie Valle dei Mulini zaczęło spadać. Ostatecznie w latach 40. XX wieku ostatnie z młynów zostały zamknięte i opuszczone.

Jeden z najsłynniejszych i największych młynów, który wyróżnia się tym, że można go obejrzeć z znajdującej się nad nim drogi został oficjalnie zamknięty w 1940 roku. Co ciekawe, mające kilkaset lat budowle wytrzymały kilka trzęsień ziemi i dalej stoją.

Valle dei Mulini znajduje się w Górach Lattari, niedaleko miasteczek Gragnano i Sorrento Przez dolinę przepływa rzeka Vernorico. Obecnie miejsce to jest jedną z okolicznych atrakcji turystycznych. Dzięki zbudowanej niedawno infrastrukturze można zwiedzać niektóre z młynów nawet w nocy.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.