Niedaleko miasteczka Sorrento we Włoszech znajduje się mała dolina znana pod nazwą Valle dei Mulini. Jak sama nazwa wskazuje, jest to dolina młynów. Opuszczonych młynów.

Historia młynów w dolinie niedaleko Sorrento sięga według różnych źródeł nawet XIII wieku. Ze względu na przepływający doliną strumień, było to znakomite miejsce do zbudowania młynów. Przez lata powstał w tym miejscu bardzo silny przemysł.

Niestety w połowie XIX wieku zaczęły powstawać nowocześniejsze młyny w innych rejonach i znacznie Valle dei Mulini zaczęło spadać. Jeden z najsłynniejszych i największych młynów, który możecie obejrzeć na zamieszczonych zdjęciach opuszczono w 1866 roku. Inne funkcjonowały jeszcze przez kilkanaście lat, ale z czasem również i one opustoszały.

Valle dei Mulini (fot. catchthejiffy.com)

Valle dei Mulini (fot. catchthejiffy.com)

Co ciekawe, mające kilkaset lat budowle wytrzymały kilka trzęsień ziemi i dalej stoją. Kiedyś to potrafili budować.

Valle dei Mulini znajduje się w Górach Lattari, niedaleko miasteczka Gragnano. Przez dolinę przepływa rzeka o nazwie Vernorico. Obecnie miejsce to jest jedną z okolicznych atrakcji turystycznych. Dzięki zbudowanej niedawno infrastrukturze można zwiedzać niektóre z młynów nawet w nocy. Jednym słowem raj dla fotografów.