Każdy początkujący akwarysta chciałby, aby jego akwarium jak najbardziej przypominało prawdziwą podwodną toń – zarówno za sprawą zwierząt w niej żyjących, jak i roślin, które ją wzbogacają. Odpowiedni wybór roślin dla amatorów hodowli rybek to tylko część sukcesu. Nie mniej istotne jest również prawidłowe ich rozmieszczenie w akwarium. Tak, by nie tylko ładnie się prezentowały, ale również dobrze rosły i spełniały swoje naturalne funkcje.

Dla wielu osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z własnym akwarium, wybór i zakup łatwych w hodowli roślin akwariowych zdaje się być naprawdę skomplikowany. Trzeba przecież pamiętać o wielu kwestiach związanych między innymi z wymaganiami, jakie mają tego typu rośliny. Niektóre należy nawozić, innym zapewnić dostęp do mocniejszego światła, a jeszcze innym ziemię czy glinę w podłożu. Nieco prostszą sprawą wydaje się być kwestia rozmieszczenia roślin w akwarium. W tym celu powstał specjalny podział roślin akwariowych, który ma za zadanie nam to ułatwić.

Rośliny akwarioweROŚLINY AKWARIOWE AMMANNIA/NESAEA CRASSICAULIS. Źródło: akwarystyczny24.pl

Pamiętajmy, że dobre rozmieszczenie roślin w akwarium nie będzie miało znaczenia wyłącznie estetycznego. Rośliny spełniają w akwarium wiele ważniejszych funkcji – takich jak budowa przyjaznego rybkom i innym stworzeniom ekosystemu, zapewnienie im schronienia (zwłaszcza narybkowi), dostarczanie tlenu, a czasami nawet pożywienia!

Rośliny akwariowe – podział ze względu na umiejscowienie w akwarium

Jak już zostało wspomniane – rośliny akwariowe możemy podzielić na grupy ze względu na ich optymalne rozmieszczenie na planie akwarium. Warto przyjrzeć mu się bliżej, by dobrze rozplanować położenie roślin w naszym zbiorniku.

1. ROŚLINY NISKIE – zwane pierwszoplanowymi

Jak sama nazwa wskazuje – do tej grupy zaliczać będziemy wszelkiego rodzaju rośliny, które osiągają szczytową wysokość kilku-kilkunastu centymetrów. Mowa tutaj przede wszystkim o różnego rodzaju trawach – na przykład Echinodorus Tenellus Green, które w efektowny sposób zazielenią dno akwarium, jak i o uroczych, mniejszych rozmiarów roślinkach liściastych takich jak Cryptocoryne Lutea Hobbit, która wyróżnia się nieoczywistym różowo-pomarańczowym kolorem stanowiącym ciekawy kontrast do zielonego otoczenia innych roślin.

Rośliny akwariowe

Wśród niektórych akwarystów panuje przekonanie, że rośliny z pierwszego planu są dość trudne w hodowli. Często wymagają dobrego oświetlenia i lubią być nawożone. Akwaryści początkujący mogą jednak być spokojni – z pewnością znajdą gatunki mniej skomplikowane, których utrzymanie będzie łatwe.

Rośliny niskie – jak można się domyślić – umieszczamy z przodu naszego akwarium, mają stanowić miłe pierwsze wrażenie oglądających i gwarantować dużo przestrzeni wodnej dla ryb.

2. ROŚLINY ŚREDNIE – zwane drugoplanowymi

Pośrodku akwarium umieszczamy rośliny o średniej wielkości. Tak, by stanowiły naturalne przejście pomiędzy roślinkami niskimi, a wysokimi, stanowiącymi tło. Rośliny średnie bywają różne pod wieloma względami – niektóre z nich trudno jest hodować bez specjalnego ziemistego podłoża i regularnego nawożenia, konkretnego natężenia światła czy dwutlenku węgla, inne natomiast nie są aż tak wymagające i w szybki sposób zaakomodują się w nowym otoczeniu.

Dobrym wyborem na środek akwarium osoby początkującej będzie z pewnością Żabienica Amazońska, której dość szerokie, choć podłużne, liście robią wspaniałe wrażenie. Ta odmiana Żabienicy lubi się dość mocno rozrastać, dlatego na początek warto zainwestować w jedną-dwie sztuki. W mniejszych akwariach po pewnym czasie będzie można przesadzić ją do ostatniego rzędu – a więc roślin wysokich, stanowiących tło.

Rośliny akwariowe

3. ROŚLINY WYSOKIE – czyli stanowiące tło akwarium

Żeby zachować odpowiedni porządek zarówno wizualny, jak i środowiskowy w akwarium, najwyższe gatunki roślin powinniśmy umieścić z tyłu – tak, by budowały nam przyjemne dla oka tło całej kompozycji, a dla ryb stanowiły przestrzeń bezpieczeństwa, schronienia. Dodatkowo – dobrze dobrane rośliny tła pomyślnie będą ukrywały elementy infrastruktury akwarium – takie jak chociażby grzałka.

Początkującym akwarystom do budowy tła zaleca się Nurzańce Śrubowe, które charakteryzują się naprawdę łatwym poziomem hodowli. Ich długie, często pofalowane niczym śruby liście przypominają wijące się w wodzie zielone wstęgi. Stanowią świetną oprawę wizualną całego akwarium i dostarczają rybom strefy, w której mogą się schronić.

Rośliny akwariowe

Poza powyższym, głównym podziałem roślin akwariowych, istnieją jeszcze dwie grupy, które zasługują na uwagę, choć mogą być kłopotliwe w hodowli z punktu widzenia początkującego akwarysty. Mowa tu o roślinach pływających, których rozwój w warunkach domowego akwarium jest utrudniony z uwagi na ich wysokie wymagania i trudności przystosowania się, a także o tak zwanych epifitach, a więc roślinach, które mocuje się głównie na elementach dekoracyjnych – na przykład na ceramicznych statkach, skorupie kokosa i tym podobnych. Obie grupy roślin są naprawdę efektowne, a w rękach doświadczonego akwarysty potrafią zrobić ogromne wrażenie!

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.