Druk UV jest obecnie jedną z najnowocześniejszych technik wykorzystywanych w druku cyfrowym, dającą możliwość perfekcyjnego i bardzo realistycznego druku wielkoformatowego na każdym sztywnym oraz elastycznym materiale o dowolnym tle i fakturze.

Za pomocą technologii UV można wykonywać wydruki również na przedmiotach takich jak drzwi, płyta meblowa, panele podłogowe czy nawet płaski klosz lampy. Dzięki technologii UV nie trzeba już drukować reklam i grafik na folii samoprzylepnej, którą trzeba potem nakleić na płyty. Druk UV znajduje bardzo szerokie zastosowanie w branży reklamowej. Na czym dokładnie polega ta technologia i dlaczego warto ją stosować?

Co to jest druk UV?

Zasada druku UV podobna jest do metody stosowanej w drukarkach domowych, ale zamiast zwykłego tuszu wykorzystywane są ciekłe tusze polimerowe, których krople rozpylane są na materiale, a następnie utrwalane lampami LED emitującymi światło UV. W rezultacie na materiale pozostaje warstwa twardego i niezwykle trwałego polimeru.

Do stosowania tej technologii druku używane są dwie grupy maszyn: typu roll-to-roll o bardzo szybkim zadruku podłoży (siatka, banery i papier billboardowy) oraz maszyny uniwersalne o większych możliwościach, które wykorzystywane są do druku na materiałach płaskich (plexi, PCV, aluminium, szkło, folia, lustro, tektura) oraz materiałach z roli.

Jakie są zalety technologii UV?

Technologia UV posiada wiele zalet, wśród których jest możliwość perfekcyjnego i realistycznego druku pełnokolorowego praktycznie na każdym sztywnym i elastycznym materiale, co daje ogromne możliwości zastosowania w branży reklamowej.

Za pomocą tej technologii można drukować białym atramentem na przezroczystych materiałach takich jak szkło, plexi i folia. Na tak przygotowanej powierzchni można położyć właściwy druk pełnokolorowy. Stosując druk za pomocą 3 warstw (kolor, biel, kolor), uzyskuje się dwustronny druk, wykorzystując tylko jedną stronę materiału.

Druk UV

Druk UV

Druk UV jest bardzo odporny na warunki atmosferyczne i nie ulega zniszczeniu pod wpływem wody, niskich temperatur czy słońca. Wydruki można więc stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń.

Technologia UV jest ekologiczna. Atramenty używane do nadruku są bezrozpuszczalnikowe – nie wydzielają szkodliwych oparów. Nie zagrażają dzięki temu człowiekowi ani środowisku. Pozwala to bezpiecznie stosować je we wnętrzach.

Na jakich materiałach można wykonać druk UV?

Nadruk UV może być realizowany na dowolnej wielkości twardych materiałach o płaskiej powierzchni. Można go wykorzystać do realizacji wysokiej jakości druków na szkle, PCV, drewnie, pleksi, kartonie czy płycie MDF. Druk ten świetnie sprawdza się w przypadku powierzchni wielkoformatowych – banerów, siatek, folii oraz tkanin. Efekty są trwałe i zachwycają żywotnością barw.

Drukowanie UV warto zamówić u doświadczonych profesjonalistów, oferujących możliwość nadruku najwyższej rozdzielczości na każdym twardym materiale. Dzięki temu w jednym miejscu otrzymujemy materiały reklamowe, marketingowe oraz produkty wspierające identyfikację wizualną marek.

Podziel się.