Rozwój nowoczesnych technologii ma ogromny wpływ na codzienne życie. Ich głównym celem jest przede wszystkim podniesienie komfortu życia. Nowoczesne rozwiązania stosowane są także w przypadku domów jednorodzinnych. System inteligentnej automatyki sprawia, że taki budynek jest nie tylko bardziej komfortowy, ale również bezpieczny. Dzięki niemu można także skutecznie obniżyć zużycie energii elektrycznej, co przyczynia się do zmniejszenia kosztów związanych z wydatkami na rachunki za prąd.

Czym charakteryzuje się inteligentny dom?

System inteligentnego domu dzieli się na komponenty funkcjonalne, takie jak włączniki, gniazdka, oświetlenie, ogrzewanie czy alarm oraz elementy, które służą o kierowania nimi. Są one ze sobą połączone i razem stanowią zintegrowany system. Można sterować nim zdalnie za pomocą specjalnej aplikacji zainstalowanej na telefonie lub tablecie. Dzięki niej możliwe jest włączanie i wyłączenie oświetlenie, alarmu, ogrzewania itd. z dowolnego miejsca. Jest to nie tylko ogromne ułatwienie, ale także możliwość reagowania, gdy w domu dzieją się niepokojące rzeczy mogące świadczyć o tym, że niepowołana osoba próbuje się do niego dostać.

System inteligentnego domu wpływa więc na podniesienie poziomu bezpieczeństwa wszystkich domowników. Planując zakup domu, w którym można zamontować inteligentne instalacje warto zapoznać się z ofertą nieruchomości dostępną pod adresem www.obido.pl/rynek-pierwotny-poznan/.

Inteligentny dom

Na jakie inteligentne rozwiązania warto się zdecydować?

Inteligentne gniazdka

Gniazdka, nazywane również smart plug, które umieszcza się w tradycyjnych gniazdkach. Dzięki temu użytkownik ma możliwość zdalnego włączenia lub wyłączenia urządzeń, które są do nich podłączone. Nowoczesne inteligentne gniazdka posiadają możliwość zaprogramowania harmonogramu, co pozwala np. ustawić automatyczne wyłączenie niektórych urządzeń na noc. Mają one także możliwość monitorowania zużycia energii, która pobierana jest przez szczególne sprzęty, dzięki czemu można zmniejszyć znacząco rachunki.

Inteligentne oświetlenie

Jest to najczęściej wybierane rozwiązanie do inteligentnych domów głównie ze względu na wygodę, jaką daje. Umożliwia nie tylko włączenia i wyłączanie poszczególnych elementów oświetlenia budynku, ale także daje możliwość regulowania natężenia światła, czy też zmianę barwy. Taki system pomaga także zniwelować problem nadmiernego zużycia energii wywoływanego przypadkowym pozostawianiem włączonego oświetlenia.

Inteligentne ogrzewanie

Zdalne sterowanie ogrzewaniem umożliwia włączenie ogrzewania, w momencie gdy domownicy przebywają poza domem, dzięki czemu po powrocie wewnątrz budynku panuje odpowiednia temperatura. Taki system daje również możliwość zaprogramowania urządzeń grzewczych, aby automatycznie się włączały, gdy temperatura w pomieszczeniach spadnie poniżej założonego poziomu.

Inteligentny system alarmowy

Głównym zadaniem tego systemu jest przede wszystkim podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Składa się on głownie z czujników: gazu, czadu, dymu, ruchu oraz otwarcia okien i drzwi. W momencie, gdy wykryją one jakiekolwiek zagrożenie informują o tym użytkowników poprzez emitowanie sygnału dźwiękowego, a także wysyłając powiadomienie w aplikacji. Dopełnieniem tego systemu są klawiatury oraz piloty, które umożliwiają sterowanie nim.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.