Paski zębate służą do przenoszenia napędu w przekładni pasowej. Są to elementy, które powszechnie stosuje się w wielu dziedzinach przemysłu.

Czym wyróżniają się paski zębate?

To elementy przekładni pasowych wyposażone w grube i nisko umieszczone zęby, które łączą się z odpowiednio uformowanymi kołami zębatymi. Takie odpowiednie połączenie kształtowe obu elementów jest w konsekwencji bardzo stabilne. Dzięki temu nie trzeba dodatkowo napinać pasa, co zmniejsza obciążenie łożysk i wała. Tak jak to ma miejsce w przypadku pasków płaskich czy klinowych. Między innymi dzięki tym elementom przekładnie pasowe mogą pracować przy bardzo dużych prędkościach, nawet 80m/s.

Jaką konstrukcję mają paski zębate

Pasy zębate produkowane są z gumy syntetycznej, bardzo odpornej na działanie substancji chemicznych. Ponadto posiadają wzmocnienie w postaci stalowych lub poliamidowych linek, które stanowią elementy nośne. Link te są wtopione w gumę. Pasy zębate są dzięki temu bardzo wytrzymałe pod kątem zmęczenia materiału, elastyczne i wykazują wysoką odporność na zużycie.

Paski zębate

Istnieją dwa typy konstrukcji tych pasków. Jedna to pasek posiadający zęby z jednej strony, natomiast drugi wariant wyposażony jest w uzębienie obustronne. To umożliwia współpracę pomiędzy kilkoma kołami. Pierwszy wariant jest przy tym zdecydowanie najbardziej popularny i powszechnie instalowany w przekładniach. Z kolei pasy z uzębieniem obustronnym spotykamy w wersji symetrycznej oraz naprzemianległej.

Rodzaje pasów zębatych

Poza wspomnianym wyżej jedno- lub obustronnym uzębieniem, pasy zębate dzielą się także ze względu na różny kształt uzębienia. Zęby mogą mieć kształt na przykład trapezowy.  Pasy zębate trapezowe są powszechnie montowane w silnikach spalinowych. Ponadto mogą być okrągłe – te wykorzystuje się najczęściej do napędu układów rozrządu bardziej obciążonych silników, ponieważ ich praca jest bardziej równomierna niż trapezowych.

Paski zębate

Zastosowanie pasków zębatych

Opisywane pasy zębate wykorzystuje się na szeroką skalę w motoryzacji oraz w wielu innych dziedzinach przemysłu, także jako elementy napędowe w maszynach przemysłu ciężkiego. Wyposażone są w nie na przykład wentylatory, prasy, wiertarki, napędy przenośników taśmowych czy napędy przenośników rolkowych. Pasy zębate razem z kołami zębatymi (www.akcesoria.cnc.info.pl/278-mechanika/listwy-i-kola-zebate/kola-zebate) to ogromnie ważne elementy przekładni wielu maszyn. Bez nich niemożliwa byłaby tak wydajna praca wielu urządzeń, a także silników spalinowych.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.