Niektóre materiały wymagają tego, by zapewnić im odpowiednie warunki. W związku z tym powstało naczynie Dewara, które wykazuje znakomite właściwości izolacyjne. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, do czego się je wykorzystuje. Poniżej przedstawimy m.in. budowę pojemnika oraz zasadę jego działania. Podpowiemy Ci również, co może być ważne podczas zakupu tego produktu.

Czym jest naczynie Dewara?

Naczynie Dewara to specjalistyczny pojemnik przeznaczony do transportu oraz przechowywania różnego rodzaju materiałów, w tym głównie ciekłego azotu. Substancja ta ma bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Wymaga jednak zapewnienia odpowiednich warunków. Tym samym dewar odznacza się wysoką szczelnością. Przekłada się to na jego znakomitą izolacyjność oraz niski współczynnik wyparowywania. W rezultacie naczynie jest w stanie skutecznie zabezpieczyć zawartość przed otoczeniem.

Obecne dewary wykonuje się głównie z metalu. Wszystko ze względu na to, że jest on bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne. Pojemniki występują przy tym w różnorodnych wariantach. Różnią się pod względem wielkości, przeznaczenia oraz konstrukcji. Największe naczynia potrafią pomieścić aż 50l ciekłego azotu.

Zasada działania dewara

Niezwykłe właściwości dewara wynikają przede wszystkim z jego specjalnej konstrukcji. Nieco przypomina ona termos. Produkt wyposażony jest w podwójne, oddzielone od siebie ścianki. Pomiędzy nimi znajduje się próżnia techniczna pełniąca funkcję izolatora. Duże znaczenie ma też specjalny, szczelny korek. Dzięki temu niska temperatura azotu nie jest oddawana na zewnątrz – analogicznie też, wysoka temperatura z zewnątrz nie wpływa na ciecz w środku. Dzięki temu może ona zachować swoje cenne właściwości, a jej przechowywanie jest w pełni bezpieczne.

Aparat do krioterapii (fot. Travelarz/Wikimedia Commons)
Aparat do krioterapii (fot. Travelarz/Wikimedia Commons)

Kiedy stosuje się naczynia kriogeniczne?

Dewary, czyli inaczej naczynia kriogeniczne, pozwalają przechowywać ciekły azot, nie zmieniając jego niskiej temperatury. Jednocześnie zabezpieczają też otoczenie przed jego niekorzystnym wpływem. Należy bowiem wspomnieć, że jest on bardzo niebezpieczny dla organizmów żywych. Bezpośredni kontakt bez odpowiedniego zabezpieczenia może prowadzić nawet do uszkodzenia tkanek. Jednocześnie właściwości ciekłego azotu mogą być bardzo cenne. Aby z nich skorzystać, stosuje się naczynie Dewara, które zapewnia wygodny i bezpieczny transport oraz przechowywanie. Pozwala to m.in. na transport próbek medycznych. Tym samym produkt ten jest obowiązkowym wyposażeniem każdego laboratorium medycznego i biologicznego.

Naczynie Dewara i jego przeznaczenie

Zanim sięgniesz po naczynie Dewara, musisz zastanowić się nad tym, do czego dany pojemnik ma być przeznaczony. Może to wpływać na jego budowę. Produkt ten dzieli się bowiem na ten o przeznaczeniu transportowym oraz biologicznym. Oba te naczynia różnią się między sobą.

Wersja transportowa – zgodnie ze swoją nazwą – służy do transportu ciekłego azotu. Ma więc podstawową konstrukcję, która niestety nie pozwala na przechowywanie próbek z materiałem biologicznym. Te wymagają zastosowania dewara o przeznaczeniu biologicznym. Jest on wyposażony dodatkowo w specjalny zasobnik wewnętrzny.

Zasady transportu i przechowywania naczynia Dewara

Wewnątrz dewara znajduje się bardzo duże ciśnienie. W związku z tym podczas jego transportu i przechowywania powinno się zachować wszelkie środki ostrożności. Wymaga się przede wszystkim umieszczania butli w pozycji pionowej. Konieczne jest także jej zabezpieczenie przed przewróceniem. Co więcej, staraj się umieszczać naczynie z dala od materiałów łatwopalnych i źródeł ciepła oraz w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Wszelkie zaniedbania mogłyby mieć fatalne skutki.

Naczynie Dewara

Co jest ważne przy zakupie naczynia Dewara?

Potrzebujesz dewara? Nie wybieraj więc naczynia przypadkowo. Produkt, na który się zdecydujesz, będzie miał bowiem duży wpływ na możliwość jego zastosowania oraz skuteczność przechowywania materiału. Podczas zakupu warto więc zwrócić uwagę na kwestie takie jak:

  • renoma firmy – jest to absolutna podstawa. Naczynie Dewara znajdziesz w wielu różnorodnych źródłach. Celuj jednak tylko i wyłącznie w te sprawdzone. Jest to gwarancja spełnienia przez naczynie wszystkich wymaganych norm oraz zapewnienia przez niego bezpieczeństwa. W końcu praca z azotem wymaga zachowania wszelkich środków ostrożności, w tym zastosowania odpowiedniego pojemnika;
  • parametry naczynia – powinny zostać dostosowane do jego przeznaczenia;
  • pojemność – jak już wspominaliśmy, dewar może mieć różną pojemność. Należy ją odpowiednio dopasować, tak aby nie był on ani zbyt mały, ani zbyt duży. Naczynie transportowe o maksymalnej pojemności znajdziesz np. tutaj – www.cryogenshop.pl/transportowe/naczynie-dewara-yds-50l. Na stronie tego e-sklepu znajdują się jednak również mniejsze pojemniki. Co najważniejsze, są to produkty, które spełniają wszystkie wymienione wyżej kryteria.
Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.