Niewielki, zaledwie 27-metrowy most w Maurzycach w województwie łódzkim na pierwszy rzut oka wygląda jak zwyczajny mały most przerzucony nad niewielką rzeką. W praktyce jest to pierwszy na świecie drogowy most spawany. Zbudowano go w latach 1928-1929, a zaprojektował go Stefan Bryła.

Budowane na początku XX wieku mosty miały różne konstrukcje, ale ich cechą charakterystyczną było łączenie stalowych elementów nitami. Sprawdzona technika miała jednak wiele wad, z których największą była duża masa takich konstrukcji. W latach 20. profesor Stefan Bryła wspólnie z inżynierem Władysławem Trylińskim opracował projekt stalowego mostu, którego elementy były ze sobą zespawane.

Most w Maurzycach podczas budowy
Most w Maurzycach podczas budowy

Projekt został zrealizowany w latach 1928-1929 przez firmę K. Rudzki i S-ka, a jednoprzęsłowa, 27-metrowa przeprawa została przerzucona nad rzeką Słudwia.  Chociaż początkowo techniki spawalnicze nie przykuwały uwagi inwestorów, przygotowany przez prof. Bryłę projekt zdobył dużą popularność i w krótkim czasie podobne konstrukcje zaczęto budować na całym świecie. Co ciekawe, mimo zdobytej popularności, most w Maurzycach przez lata pozostał jedynym spawanym stalowym mostem drogowym w Polsce.

W 1977 roku lokalne władze uznały, że most nie ma już odpowiedniej przepustowości. Mając jednak na uwadze jego znaczenie historyczne, przesunięto go o 20 metrów na północ, a na jego dotychczasowym miejscu zbudowano nowy most. W 2009 roku ze względu na pogarszający się stan mostu, przeprowadzono jego gruntowną renowację.

Most w Maurzycach współcześnie (fot. polskaniezwykla.pl)
Most w Maurzycach współcześnie (fot. polskaniezwykla.pl)

Stefan Bryła – urodził się 17 sierpnia 1886 roku w Krakowie, zmarł 3 grudnia 1943 roku w Warszawie. Uznawany jest za pioniera polskiej inżynierii budowlanej oraz spawalnictwa. W trakcie swojej wieloletniej kariery zaprojektował wiele znanych i rozpoznawalnych budynków, m.in. kompleksy budynków Muzeum Narodowego i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, dom akademicki przy pl. Narutowicza w Warszawie, Prudential w Warszawie, oraz wiele innych budynków biurowych i mieszkalnych w całym kraju.

W trakcie II wojny światowej działał w strukturach polskiego państwa podziemnego. Dzięki swojej wiedzy stworzył instrukcje dla żołnierzy AK, ułatwiające niszczenie mostów. W listopadzie 1943 roku został jednak aresztowany przez Niemców za organizowanie tajnego nauczania. 3 grudnia 1943 roku został wraz z całą swoja rodziną rozstrzelany. Miejsce pochówku nie jest znane – na Starych Powązkach znajduje się obecnie jedynie symboliczny grób.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.
SmartAge.pl
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.