Planujesz ogrodzić swoją posesję? Jeśli szukasz prostego i ekonomicznego rozwiązania, dobrym pomysłem będzie siatka ogrodzeniowa. Zamontujesz ją samodzielnie, co dodatkowo obniży koszty wykonania prac. Jak to zrobić? Oto najważniejsze zasady wykonania prac.

Poniżej prezentujemy proces montażu – krok po kroku. Korzystając z naszych wskazówek, zyskasz pewność, że prace przebiegną sprawniej.

1. Dokonaj pomiarów i określ metodę montażu

Zanim zaczniesz pracę, oblicz dokładnie, jaki obwód będzie miało twoje ogrodzenie. Teren działki pozwolą precyzyjnie wytyczyć pomiary geodezyjne.

Kolejnym krokiem przed wizytą w sklepie i zgromadzeniem niezbędnych materiałów do pracy jest określenie sposobu wykonania prac montażowych. Do wyboru masz 3 metody:

 • osadzenie słupków w ziemi – to najtańsze, ale zarazem najmniej stabilne rozwiązanie, które wiąże się z ryzykiem skorodowania metalowych słupków,
 • stworzenie pełnej podmurówki – nada największą stabilność konstrukcji, ale jednocześnie jest najdroższe oraz najbardziej czaso- i pracochłonne,
 • wbetonowanie słupków ogrodzenia – to rozwiązanie pośrednie, które zapewnia sensowną trwałość, a jednocześnie ogranicza czas i poziom skomplikowania prac.

Podejmij decyzję, kierując się zarówno możliwościami finansowymi, jak i długofalowymi korzyściami. Inne ogrodzenie będzie korzystne przy grodzeniu działki z domem, a inne podczas zabezpieczania ogrodu czy działki rekreacyjnej.

Montaż siatki ogrodzeniowej od A do Z

2. Skompletuj materiały

Aby wykonać ogrodzenie z siatką, potrzebne ci są następujące materiały:

 • słupki – znajdziesz elementy o różnych wysokościach, należy ją dopasować do wysokości siatki (pamiętając o pozostawieniu ok. 50 cm zapasu na osadzenie w ziemi)
 • siatka ogrodzeniowa – zwróć uwagę na grubość drutu (śr. 3 mm to minimum przy ogrodzeniach trwałych posesji zabudowanej), materiał jego wykonania (najlepiej sprawdza się stal ocynkowana powleczona PVC) oraz wymiar oczka,
 • pręty napinające – są montowane przy słupkach początkowych oraz narożnych dla wzmocnienia napięcia siatki,
 • cement do wykonania zaprawy betonowej – beton jest niezbędny do wykonania podmurówki lub wbetonowania słupków.

Dodatkowo mogą przydać się również akcesoria, takie jak: śruby napinające, napinacze, śruby czy drut naciągowy oraz drut do zaplatania, a także obejmy. Akcesoria te można kupić w zestawie.

Montaż siatki ogrodzeniowej od A do Z

3. Przygotuj podłoże

Teren, na którym będziesz wykonywać grodzenie oczyść z korzeni, kamieni, krzaków i drzewek. Następnie wytycz miejsca na słupki – odległość pomiędzy kolejnymi powinna wynieść od 2 do 3 m. Zaznacz je, np. wykonując delikatne wgłębienia w gruncie lub wbijając szpilki metalowe czy kołki drewniane.

Teraz przyszedł czas na wykopanie dołków na słupki – o ile decydujesz się na ich wbetonowanie. Ich głębokość powinna wynieść od ok. 80 do 120 cm, a szerokość – ok. 30 cm. Do wykonania prac możesz posłużyć się ręcznym świdrem lub świdrem spalinowym do ziemi, czyli tzw. wiertnicą. Jeżeli ma powstać pełna podmurówka, dół pod fundamenty powinien mieć podobne rozmiary.

4. Osadź słupki

Wykonaj szalunki, przygotuj beton i rozpocznij osadzanie słupków. Rozpocznij od początkowych oraz narożnych. One są podporą całej konstrukcji, zatem przy ich montażu i poziomowaniu zachowaj szczególną ostrożność. Pamiętaj, że każdy początkowy słupek wymaga jednej podpory, a narożny – dwóch. Powinny się znaleźć na wysokości ok. 2/3 wysokości słupka.

Montaż siatki ogrodzeniowej od A do Z

Gdy konstrukcja zostanie osadzona, a beton wylany, nie zapomnij o przeprowadzeniu jego wibracji, np. przez delikatne „opukanie” desek przy szalunkach. Następnie pozostaw ją do wyschnięcia betonu, pamiętając o jego regularnym podlewaniu bądź zabezpieczeniu folią izolacyjną. Sprawdź też na opakowaniu cementu, po jakim czasie zalecane jest przystąpienie do dalszych prac – aby nie naruszyć struktury podmurówki.

5. Rozciągnij siatkę ogrodzeniową

Postępuj zgodnie z poniższą instrukcją.

 • Umieść drut naciągowy u góry, po środku oraz na dole słupków.
 • Zamontuj na jego wysokości opaski mocujące wyposażone w oczko i śrubę.
 • Zamontuj napinacze na słupkach początkowych i narożnych i przełóż przez nie końcówki drutu naciągowego.
 • Przekręć śruby napinające – najlepiej zrobić to jednocześnie z obu stron. W tym celu skorzystaj z pomocy drugiej osoby.
 • Przymocuj naciąg do słupków pośrednich, najlepiej z zastosowaniem przelotek.
 • Rozłóż siatkę ogrodzeniową – rozpoczynając od słupków początkowych. Rozciąganie możesz prowadzić albo mocując ją krok po kroku do każdego słupka, albo rozwijając od razu na całości ogrodzenia (przy mniejszych konstrukcjach).
 • Napnij siatkę ogrodzeniową – zrobisz to ręcznie. Zaleca się, aby robiły to dwie osoby.

Na koniec pozostaje tylko sprawdzić poprawność montażu oraz stabilność konstrukcji. Gotowe.

Montaż siatki ogrodzeniowej od A do Z

Podziel się.