Licznik Geigera, a w zasadzie Geigera Mullera to urządzenie, które pozwala zmierzyć wielkość promieniowania jonizującego. W jaki sposób działa? Na czym polega jego fenomen? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

W jaki sposób działa licznik Geigera?

Licznik Geigera to przyrząd pomiarowy, który został wynaleziony w 1928 roku przez dwóch niemieckich fizyków, a mianowicie Hansa Geigera oraz Waltera Müllera. aktualnie wykorzystywane urządzenia są jednak znacznie prostsze oraz wygodniejsze w obsłudze niż liczniki, które były używane 90 lat temu. W jaki sposób mierzą promieniowanie jonizujące? Otóż, jest to możliwe dzięki budowie licznika, który stanowi szklany cylinder wypełniony mieszaniną gazów o niskim ciśnieniu. To właśnie przez nie przechodzi miedziana bądź aluminiowa rura, która pełni rolę jednej z elektrod. Druga umieszczona jest natomiast wewnątrz rury. W ten sposób skonstruowany układ pomiarowy zlicza cząstki wpadające do wnętrza licznika, które powodują jonizację gazu. Wysokie promieniowanie jest sygnalizowane poprzez alarm dźwiękowy, wychylenie skali bądź wyświetlenie wartości na ekranie. Ten ostatni sposób jest wykorzystywany przez nowoczesne modele, które można kupić na www.srtech.pl/licznik-geigera.

Licznik Geigera

Skąd bierze się promieniowanie jonizujące?

Warto mieć świadomość, że promieniowanie jonizujące, które można zmierzyć przy użyciu licznika Geigera występuje w środowisku zarówno w sposób naturalny, jak i jest wytwarzane sztucznie. W związku z tym należy pamiętać, że licznik Geigera zawsze będzie pokazywał wartość większą od zera. Promieniowanie emitują bowiem nie tylko rudy metali, ale również ludzki organizm, czy różnego rodzaju owoce, m.in. ze względu na zawartość potasu. Oczywiście tego typu stężenie jest niegroźne dla ludzkiego zdrowia, ponieważ przykładowo jeden banan emituje promieniowanie w zakresie 100 nanosiwertów (milion nanosiwertów to jeden siwert). W przypadku ludzi zagrożenie śmiercią występuje przy promieniowaniu na poziomie 8 siwertów, co oznaczałoby konieczność zjedzenia 80 tys. bananów. Oczywiście jest to niemożliwe, jednak przykład ten pokazuje, że promieniowanie wytwarzane w sposób naturalny jest dla człowieka niegroźne.

Licznik Geigera

Licznik Geigera – na czym polega jego fenomen?

Co sprawia, że ludzie chętnie kupują liczniki Geigera? Przede wszystkim doniesienia o potencjalnych zagrożeniach ze strony elektrowni atomowych. Obecnie jest to związane z zagrożeniem w ukraińskich elektrowniach, a kilka lat temu panikę wywołała awaria w japońskiej Fukishimie. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że licznik Geigera warto kupić nie ze względu na strach, ale przede wszystkim po to, by mieć możliwość samodzielnego mierzenia promieniowania emitowanego przez urządzenia elektryczne, czy spożywaną żywność. Nie każdy bowiem wie, że wiele produktów spożywczych poddawanych jest napromieniowaniu po to, by przedłużyć ich przydatność do spożycia.

Podsumowując należy stwierdzić, że fenomen licznika Geigera polega na tym, że pozwala on samodzielnie zmierzyć poziom promieniowania jonizującego. Warto jednak pamiętać, że występuje ono w środowisku w sposób naturalny, a fakt, że jest wytwarzane przez ludzki organizm sprawia, że nie da się od niego uciec.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.