Podczas pokazów lotniczych zorganizowanych 28 sierpnia 1988 roku w amerykańskiej bazie lotniczej Ramstein w Niemczech doszło do drugiej największej katastrofy lotniczej na pokazach lotniczych (zaraz za katastrofą w Skniłowie). Zginęło 70 osób, w tym 3 pilotów, a setki zostały ranne.

Jedną z atrakcji pokazów lotniczych Flugtag ’88 w bazie Ramstein, zorganizowanych 28 sierpnia 1988 roku był występ włoskiej grupy akrobacyjnej Frecce Tricolori. 4 minuty po starcie samolotów, zespół rozpoczął wykonywanie swojej popisowej figury – przebitego serca. Dwie grupy samolotów – liczące po 5 i 4 samoloty Aermacchi MB-339 zaczęły przy pomocy dymu „malować” serce, a solista, którym był podpułkownik Ivo Nutarelli, miał przelecieć przez środek serca i namalować strzałę.

Moment zderzenia podczas pokazów w Ramstein
Moment zderzenia podczas pokazów w Ramstein

Figura wykonywana była wzdłuż pasa startowego, natomiast Nutarelli leciał w kierunku publiczności. O godzinie 15:44 zespół kończył już wykonywanie figury, gdy nagle w mijające się samoloty uderzyła maszyna Nutarelliego (oznaczenie Pony 10). Samolot uszkodził maszynę prowadzącą formację i pilotowaną przez podpułkownika Mario Naldiniego (Pony 1), a jego maszyna uderzyła następnie w samolot pilotowany przez kapitana Giorgio Alessio (Pony 2).

Samolot Naldiniego (który katapultował się, ale zginął kiedy spadł na pas startowy zanim otworzył się spadochron) spadł na pas startowy i następnie uderzył w stojący przy pasie śmigłowiec UH-60 Black Hawk, będący podczas pokazów jedynym śmigłowcem medycznym na miejscu. Maszyna Alessiego rozpadła się na części i również uderzyła w pas startowy. Największych zniszczeń dokonał jednak samolot Nutarelliego, który bezwładnie uderzył w ziemie tuż przed publicznością, a następnie jego wrak i szczątki uderzyły w tłumy widzów.

Moment zderzenia podczas pokazów w Ramstein
Moment zderzenia podczas pokazów w Ramstein

Cały wypadek trwał około 7 sekund, przez co nikt z publiczności nie zdołał uciec przed szczątkami samolotów. Na miejscu zginęło 31 widzów oraz 3 pilotów maszyn biorących udział w katastrofie. W ciągu kolejnych kilku tygodni zmarło jeszcze 36 osób, w tym pilot śmigłowca medycznego, w który uderzył samolot Naldiniego. Wśród ofiar katastrofy znalazło się również nienarodzone dziecko jednej z ofiar. 346 osób doznało poważnych obrażeń, a kolejne setki odniosło lżejsze rany. Według różnych źródeł rannych było od 500 do nawet 1000 osób. Warto dodać, że pokazach uczestniczyło około 300 000 widzów.

W wyniku przeprowadzonego śledztwa i analizy dostępnych nagrań oraz zdjęć ustalono, że przyczyną katastrofy był błąd pilota. Nutarelli z nieznanych przyczyn wykonał swój przelot za nisko, przez co znalazł się na kursie kolizyjnym z innymi maszynami. Ze względu na niską wysokość lotu nie mógł przelecieć pod formacją, a próba zwolnienia uniemożliwiła przelot nad formacją.

Wrak samolotu Nutarelliego, który uderzył w tłum
Wrak samolotu Nutarelliego, który uderzył w tłum

Katastrofa w Ramstein miała bardzo duży wpływ na organizację pokazów lotniczych na całym świecie. Na podstawie ustaleń z śledztwa zakazano wykonywania podczas pokazów lotniczych manewrów w kierunku publiczności. Dodatkowo wprowadzono wymogi zachowania odpowiedniej odległości między strefą pokazów a publicznością. Amerykanie zrezygnowali również z organizowania pokazów lotniczych w bazie Ramstein.

Była to największa katastrofa lotnicza na pokazach lotniczych do 2002 toku i katastrofy na lotnisku w Skniłowie. Jest to również jedna z największych katastrof lotniczych na terytorium Niemiec.

 


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.
SmartAge.pl
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.