Przyjęcie weselne to jedna z niewielu okazji, gdzie wciąż obowiązuje elegancki, formalny strój. Oczywistym wyborem dla mężczyzny wydaje się być zatem biała koszula i garnitur. Czy faktycznie jest to jednak jedyne, na co możemy sobie pozwolić? Jak urozmaicić weselną stylizację?

4 sposoby na urozmaicenie weselnej stylizacji

O tym, jak mężczyzna powinien ubrać się na wesele, decyduje charakter uroczystości, na jaką został zaproszony. Nie jest wykluczone, że Państwo Młodzi wcale nie oczekują od nas formalnego stroju, bo planują bardzo małe, kameralne przyjęcie. Dlatego w pierwszej kolejności to właśnie ich warto zapytać, jak wyobrażają sobie swój wielki dzień oraz jaki będzie obowiązywać na nim dress code.

W większości przypadków wesela odbywają się jednak w wystawnych salach bankietowych, a tam jedynym akceptowalnym strojem dla mężczyzny jest garnitur i koszula z długim rękawem. Taki ubiór wbrew pozorom nie musi być nudny.

Przyjęcie weselne to jedna z niewielu okazji, gdzie wciąż obowiązuje elegancki, formalny strój.

Przyjęcie weselne to jedna z niewielu okazji, gdzie wciąż obowiązuje elegancki, formalny strój.

Oto jak możesz go urozmaicić:

1. Kup nietypowy (ale wciąż stylowy) garnitur

Jeśli lubisz oryginalny styl i chciałbyś wyróżnić się pośród innych gości, zastanów się nad zakupem nieco mniej standardowego garnituru. Może to być np. modny garnitur w kratę. To wciąż stylowy, stosowny strój na wesele, ale nie tak powszechny, jak np. klasyczny, granatowy model.

Decydując się na nieco mniej standardowy garnitur, należy być jednak bardzo ostrożnym, aby nie popaść w przesadę. Przeładowany ozdobami model (np. taki z kontrastową lamówką) nigdy nie będzie stylowy.

2. Wybierz koszulę w kolorze innym niż biały

Na weselu nie wypada pojawić się w koszuli z krótkim rękawem. Kwestia koloru nie jest jednak ściśle określona. Jedynie Pan Młody powinien mieć na sobie elegancką, białą koszulę z krytą listwą guzikową. Pozostali goście mają znacznie większą swobodę. Jeżeli zestaw z białą koszulą nie do końca Ci odpowiada, zastanów się zatem, czy nie zastąpić jej błękitnym albo różowym modelem. Jednocześnie pamiętaj, że czarna, bordowa czy granatowa koszula to niekoniecznie dobry pomysł, bo nie są to modele zbyt formalne. Z tego samego powodu na wesele lepiej nie wkładać wzorzystych koszul.

Biała koszula, czarny garnitur i mucha to jedna z popularniejszych męskich stylizacji na wesele (fot. borgio.co)

Biała koszula, czarny garnitur i mucha to jedna z popularniejszych męskich stylizacji na wesele (fot. borgio.co)

3. Eksperymentuj z dodatkami

Krawat lub mucha, będące częścią weselnej stylizacji, nie powinny być zbyt kolorowe. Mimo to wcale nie musimy ograniczać się do bezpiecznych czerwieni czy granatów. Repertuar możliwych opcji jest znacznie większy – wystarczy rozejrzeć się wśród krawatów zdobionych różnymi ciekawymi deseniami.

Oprócz tego warto włożyć odrobinę wysiłku w dobór poszetki, czyli niewielkiej chusteczki umieszczanej w kieszonce marynarki. Powinna ona korespondować z kolorem krawata, koszuli lub innymi elementami stylizacji. Jeśli dotąd nie miałeś styczności z tym elementem garderoby, poszukaj inspiracji na popularnych blogach z modą męską lub na Instagramie. Wówczas przekonasz się, że odpowiednio dobrana poszetka potrafi odmienić nawet najprostszą stylizację. Pamiętaj także, że chusteczka, którą wkładasz do brustaszy, nie powinna być wykonana z tego  samego materiału, co krawat. Kupowanie tych dwóch elementów w zestawie, to zwyczajne pójście na łatwiznę. Co więcej nie jest to zgodne z zasadami kodu ubioru.

Czasami jeden dodatek - np. krawat w bardziej odważnej kolorystyce wystarczy, aby nasza stylizacja była o wiele ciekawsza (fot. borgio.co)

Czasami jeden dodatek – np. krawat w bardziej odważnej kolorystyce wystarczy, aby nasza stylizacja była o wiele ciekawsza (fot. borgio.co)

4. Rozważ zestaw koordynowany

Jeżeli w ogóle nie chcesz wkładać na wesele garnituru, możesz rozważyć jego rozkompletowanie, czyli tzw. zestaw koordynowany. To odpowiedni strój na przyjęcie weselne pod warunkiem, że nie jest to wybitnie elegancka uroczystość oraz że nie należymy do najbliższej rodziny Pary Młodej. Świadkowi raczej nie wypada pojawić się na weselu w spodniach i marynarce w różnych kolorach.

O czym jeszcze pamiętać, kompletując strój na wesele?

Do tego, aby wyróżnić się strojem na weselu, tak naprawdę nie trzeba wiele. Wystarczy zadbać o to, aby każdy element naszej stylizacji był przemyślany, a garnitur i koszula dopasowane do sylwetki. I tak:

  • Garnitur – wszystko jedno czy jednolity czy w kratę – nie może być, ani za duży, ani za mały. Poznasz to po tym, że nogawki spodni się nie marszczą (ale jednocześnie nie są za krótkie), a marynarka zasłania pośladki, zachowując odpowiednie proporcje sylwetki. Jeśli nie możesz znaleźć garnituru, który spełniałby te kryteria, rozważ poprawki krawieckie. W wielu salonach z modą męską są bezpłatne.
  • Rozmiar koszuli również musi być indywidualnie dopasowany do sylwetki. Idealna koszula powinna być na tyle długa, aby dało się ją włożyć w spodnie oraz na tyle szeroka, aby nie rozchodziła się na piersi. Dodatkowo rękawy muszą kończyć się tuż za nadgarstkiem, tak aby spod marynarki wystawało ok. 1 cm materiału (ale nie więcej!). Natomiast kołnierzyk nie może zanadto opinać szyi. Chcąc sprawdzić, czy jego rozmiar jest odpowiedni, należy włożyć palec między kołnierzyk a skórę. Jeśli można to zrobić swobodnie, najprawdopodobniej mamy na sobie odpowiedni rozmiar.
  • Buty nie mogą zbyt mocno kontrastować z kolorem spodni. Jeżeli decydujemy się więc na brązowy model, niech będzie to raczej ciemny brąz niż camel. Niezwykle ważny jest także fason butów – na wesele najlepszym wyborem będą klasyczne oksfordy albo derby.

Do tego starannie dobrane dodatki (byle nie w kolorze sukienki partnerki) i perfekcyjna stylizacja na wesele gotowa.

Źródło: Borgio.co

Podziel się.

O autorze

Artykuł Partnera