Rocznica ślubu stanowi świetną okazję do celebracji związku czy wspominania wspólnie spędzonych chwil, niezależnie od tego, czy para jest rok, 5, 10 czy 30 lat po ślubie. Każda rocznica ma również swoją nazwę, która niesie za sobą pewną symbolikę nabierającą różnorodnych znaczeń na przestrzeni lat. Skąd wzięły się rocznice ślubu i ich nazwy? Podpowiadamy.

Krótka historia nazewnictwa rocznic ślubu

Tradycja nadawania nazw rocznicom ślubu wywodzi się z Europy Zachodniej, a swój początek miała w średniowieczu. To właśnie z tego okresu pochodzą najstarsze zapisy nazw, gdzie na przykład 25. rocznicę nazywano srebrną, a 50. – złotą. Wierzono wówczas, że materiały symbolizują trwałość, ale także wartość związku małżeńskiego. Z biegiem czasu ten zwyczaj niemieckiej kultury ludowej zaczął stawać się popularny także w innych krajach, gdzie także zaczęto nadawać nazwy kolejnym rocznicom. Jednak dopiero w na przełomie XIX i XX wieku tradycja ta została usystematyzowana, a poszczególne nazwy przypisano do kolejnych rocznic.

Nazwy rocznic ślubu i ich symbolika

Nazwy rocznic ślubu wywodzą się przede wszystkim z symboliki różnych materiałów i mają oddawać trwałość, wartość, a także rozwój związku małżeńskiego. Dlatego też dobrym pomysłem na przykład na prezent dla męża z okazji rocznicy ślubu, będzie podarunek wykonany z surowca odnoszącego się do naszego stażu małżeńskiego.

Rocznice ślubu i ich nazwy – skąd się wzięły?

Pierwsze dziesięć rocznic symbolizuje przede wszystkim kruche i delikatne materiały, ze względu na to, że małżonkowie nie znają się jeszcze zbyt długo. Pierwsza rocznica – papierowa symbolizuje okres, kiedy związek dopiero się formuje i wymaga uwagi, by się nie rozerwał. Druga – bawełniana, ukazuje materiał trwalszy niż papier, trzecia zaś – skórzana symbolizuje elastyczność i wytrzymałość. Czwarta rocznica ślubu nazywana lnianą lub jedwabną symbolizuje delikatność i elegancję, zaś piąta – drewniana kojarzona jest z trwałym i solidnym materiałem wskazującym na ugruntowanie związku. Szósta – cukrowa podkreśla słodycz relacji. Siódma – wełniana komfort i ciepło, ósma – spiżowa trwałość i wartość, dziewiąta – gliniana – prostotę, a dziesiąta – cynowa lub aluminiowa trwałość, lecz lekkość.

Kolejne kluczowe rocznice to zwłaszcza srebrna, czyli 25. Materiał ten symbolizuje trwałość i elegancję, ale także wartość. 30. rocznica – perłowa jest symbolem piękna i harmonii wyłaniających się po wielu latach wspólnego życia. 40. rocznica rubinowa symbolizuje pasję i miłość, które mimo upływu lat nadal są żywe. 50. rocznica, czyli złota oznaczona jest materiałem będącym symbolem bogactwa, trwałości i szlachetności. 60. rocznica z kolei, czyli diamentowa wskazuje na piękny i trwały kamień szlachetny, doskonale odzwierciedlający niezniszczalność związku po tak wielu latach.

Rocznicę ślubu należy celebrować, nie tylko spędzając wspólnie czas, ale również obdarowywając się wzajemnie. Szukając odpowiedniego prezentu dla męża lub żony, warto więc postawić na podarki nawiązujące do konkretnego materiału rocznicy, a więc na przykład drewniane przedmioty na piątą rocznicę czy srebrną pamiątkę na 25. rocznicę.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.