W Polsce działa kilkadziesiąt elektrowni, w większości zasilanych węglem kamiennym i brunatnym. Największym producentem energii w Polsce jest zbudowana w 1988 roku Elektrownia Bełchatów. Jest to również największa na świecie elektrownia zasilana węglem brunatnym i druga największa elektrownia węglowa na świecie.

Początek historii Elektrowni Bełchatów sięga listopada 1960 roku. Właśnie wówczas odkryto w rejonie wsi Piaski pokłady węgla brunatnego. W 1962 roku dokonano oceny złóż, których wielkość oszacowano na ponad 2 mld ton węgla zalegających na głębokości 70 m. Według wstępnych wyliczeń, dzięki wydobyciu 49-64 mln ton węgla, możliwe byłoby utrzymanie trzech elektrowni o łącznej mocy 6000-8500 MW.

Elektrownia Bełchatów (fot. Unfortunately Named)
Elektrownia Bełchatów (fot. Unfortunately Named)

Niestety koszt budowy takiego kompleksu był bardzo duży, a dostępne środki finansowe nie pozwalały na rozpoczęcie prac. Dopiero na początku lat 70. udało się powrócić do tematu. Po przeprowadzeniu prac przygotowawczych, 1 stycznia 1975 roku utworzono Zespół Elektrowni Bełchatów w budowie, który miał nadzorować prace nad nową inwestycją.

Olbrzymi projekt początkowo zakładał budowę dwóch elektrowni o mocy 3000 MW każda, jednak w trakcie prace plany zmieniono, decydując się na budowę jednej elektrowni o mocy ponad 4000 MW. Od samego początku budowa elektrowni przebiegała nie tak, jak planowały władze. Problemem były koszty i brak sprzętu. Nie brakowało jednak specjalistów, którzy chcieli włączyć się w prace przy największej w tym czasie inwestycji w Polsce.

Elektrownia Bełchatów (fot. Damian Krzymiński)
Elektrownia Bełchatów (fot. Damian Krzymiński)

W 1979 roku rozpoczęto budowę konstrukcji pierwszych maszynowni nowej elektrowni. 14 listopada 1980 roku uruchomiono pierwszy blok elektrowni o mocy 360 MW, który posłużył do zasilenia samego kompleksu. Rok później, 28 grudnia 1981 roku po raz pierwszy podłączono elektrownię do sieci krajowej. Oficjalne uruchomienie pierwszego bloku miało jednak miejsce dopiero 30 lipca 1982 roku. Drugi blok uruchomiono natomiast 30 maja 1983 roku.

Budowa kolejnych bloków trwała do 1988 roku. Oficjalne oddanie elektrowni do eksploatacji miało miejsce 12 października 1988 roku. Łącznie Elektrownia Bełchatów otrzymała 12 bloków o mocy 370-390 MW każdy, które wytwarzały łączną moc 4320 MW.

Elektrownia Bełchatów (fot. PGEGiEK)
Elektrownia Bełchatów (fot. PGEGiEK)

W ciągu kolejnych kilku lat elektrownia przeszła wiele modernizacji, dzięki którym udało się zwiększyć moc poszczególnych bloków. W październiku 2011 roku oddano do użytku trzynasty blok o mocy 858 MW. Obecnie Elektrownia Bełchatów ma moc 5472 MW, dzięki czemu jest największą elektrownią w Polsce.  Chociaż władze elektrowni należącej do Polskiej Grupy Energetycznej prowadzą prace nad zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji, Elektrownia Bełchatów jest największym emitentem dwutlenku węgla w Polsce i całej Unii Europejskiej.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.