W latach 60. we Francji rozpoczęto prace nad pierwszymi atomowymi okrętami podwodnymi przenoszącymi pociski balistyczne z głowicami nuklearnymi. Zanim jednak zbudowano pierwsze tego typu okręty, należało przetestować same wyrzutnie i pociski w praktyczny sposób. W tym celu zbudowano okręt podwodny Gymnote (S655).

Historia okrętu sięga końcówki lat 50. kiedy to rozpoczęto we Francji pierwsze prace studyjne nad nowymi, atomowymi okrętami podwodnymi. Zanim jednak rozpoczęto prace nad właściwymi okrętami, dowództwo francuskiej floty podjęło decyzję o zaprojektowaniu jednostki eksperymentalnej, która miała posłużyć do przetestowania reaktora oraz wyrzutni pocisków balistycznych jak i samych pocisków.

Wodowanie Gymnote

Wodowanie Gymnote

Położono stępkę pod eksperymentalny okręt oznaczony jako Q244, ale prace nad okrętem przerwano, ponieważ Francja nie posiadała jeszcze dopracowanego reaktora atomowego. W 1959 roku projekt Q244 zamknięto. W 1961 roku powrócono jednak do projektu, ale w zmienionej formie. Wraz z trwającymi pracami nad reaktorem, zdecydowano się na zaprojektowanie tradycyjnego okrętu podwodnego z napędem diesel-elektrycznym, który posłużyłby tylko do prób wyrzutni i pocisków balistycznych.

Aby przyśpieszyć prace, wykorzystano niedokończony kadłub Q244, który gruntownie przeprojektowano i oznaczono jako Q251, a później nazwano oficjalnie Gymnote, dla uczczenia pierwszego okrętu podwodnego o napędzie elektrycznym o tej samej nazwie. Stępkę pod jednostkę położono 17 marca 1963 roku, a wodowanie miało miejsce 17 marca 1964 roku. Do służby okręt wszedł 17 października 1966 roku.

Gymnote

Gymnote

Gymnote miał 84 m długości i wyporność podwodną 3250 ton i nawodną 3000 ton. Napęd stanowiły dwa zespoły silników diesla i elektrycznych, zapewniające prędkość 11 węzłów na powierzchni i 10 węzłów pod wodą. Okręt wyposażono w 4 wyrzutnie pocisków balistycznych. Załoga liczyła 78 oficerów i marynarzy.

W 1968 roku z pokładu Gymnote wystrzelono pierwszy pocisk balistyczny M-1. Po zakończeniu prób pocisku (który trafił na uzbrojenie okrętów typu Redoutable), w latach 1977-1979 jednostkę poddano gruntownej przebudowie, pozwalającej na prowadzenie prób nowych pocisków balistycznych M-4. Równocześnie zmieniono oznaczenie okrętu na S655.

Gymnote

Gymnote

Po zakończeniu prób, w 1986 roku Gymnote został wycofany z eksploatacji i zezłomowany. Ze względu na eksperymentalny i przez lata tajny charakter okrętu, zachowały się po nim szczątkowe informacje i bardzo nieliczne zdjęcia. Pod TYM linkiem można znaleźć zdjęcie z złomowania okrętu, na którym widać detale wyrzutni po usunięciu zewnętrznej osłony. Nie zmienia to jednak faktu, że okręt ten pozwolił na opracowanie pierwszych francuskich atomowych okrętów podwodnych przenoszących pociski z głowicami nuklearnymi.

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.