Chociaż wydaje się, że o II wojnie światowej napisano już wszystko, a temat broni pancernej został wielokrotnie wyczerpany, na rynku wydawniczym cały czas pojawiają się nowe pozycje poświęcone temu konfliktowi. Najnowsza książka wydawnictwa Vesper, Czołgi II wojny światowej – Ilustrowana encyklopedia, której autorem jest Jean Restayn przedstawia sylwetki, malowania i oznaczenia wszystkich najważniejszych czołgów biorących udział w II wojnie światowej.
Jak sama nazwa wskazuje, książka ta jest nastawiona na ilustracje, a nie duże ilości tekstu. Znajdziemy tu więc ogólne opisy i charakterystykę wojsk pancernych poszczególnych państw – lista zawiera Niemcy, Belgię, Bułgarię, Chiny, Chorwację, Stany Zjednoczone, Finlandię, Francję, Brytyjską Wspólnotę Narodów, Węgry, Włochy, Japonię, Polskę, Rumunię, Słowację oraz Związek Radziecki.
Na każdej stronie znajdziemy kolorowe rysunki boczne i w ujęciu 3/4 różnych czołgów wykorzystywanych przez daną armię podczas wojny wraz z krótkimi adnotacjami na temat typu pojazdu oraz jednostki w której służy i okresu, z którego pochodzi konkretne malowanie i oznaczenia. W książce znalazło się ponad 500 rysunków
Rysunki są duże i szczegółowe, co przyda się zwłaszcza modelarzom (którzy powinni być najbardziej zadowoleni z treści książki). Co istotne, w książce pojawiły się również rysunki pojazdów, które nie odgrywały znaczącej roli w walkach – jak np. Vickers II, MS-1, LT-15 czy też bardzo słabo znane w Polsce czołgi wykorzystywane przez Chiny. Na plus zasługuje również obecność pojazdów mniejszych armii biorących udział w II wojnie światowej, które często są pomijane w innych publikacjach.
Chociaż w tytule książki znajdziemy słowo Encyklopedia, jest to określenie nieco na wyrost, ponieważ bardziej pasowałoby tutaj słowo Leksykon, ponieważ opisy pojazdów są bardzo krótkie i nie zawierają opisów wszystkich oznaczeń, które widać na rysunkach, oraz zmian jakie zachodziły na przestrzeni lat w oznaczeniach czołgów.
Mimo wszystko jest to ciekawa książka, która na pewno przypadnie do gustu modelarzom oraz wszystkim, którzy chcieliby poznać kamuflaże i oznaczenia stosowane w wojskach pancernych podczas II wojny światowej. Więcej informacji o książce można znaleźć na stronie wydawnictwa – Czołgi II wojny światowej – Ilustrowana encyklopedia

Jest to ciekawa książka, która na pewno przypadnie do gustu modelarzom oraz wszystkim, którzy chcieliby poznać kamuflaże i oznaczenia stosowane w wojskach pancernych podczas II wojny światowej.