Inhalacje AMSA to nieinwazyjna i bezbolesna procedura stosowana w schorzeniach laryngologicznych, która polega na przyjmowaniu leków w postaci aerozolu wprowadzonego w drgania (tzw. wibroaerozolu). Zabieg ten wykazuje skuteczność m.in. w leczeniu chorób ucha środkowego. W tym artykule wyjaśniamy, czym są inhalacje AMSA, gdzie zrobić taki zabieg i w jakich przypadkach można go zastosować.

Inhalacje AMSA – co to za zabieg?

Do inhalacji AMSA wykorzystuje się specjalny aparat, który przekształca płyn (np. roztwór soli fizjologicznej) w aerozol, a następnie wprawia go w drgania za pomocą fali dźwiękowej o częstotliwości 100 Hz. Wibroaerozol podawany jest okresowo i pod zwiększonym ciśnieniem na zmianę ze zwykłym aerozolem. Wibroaerozol może docierać głębiej i osiadać na tkankach szybciej niż lek przyjmowany podczas tradycyjnej inhalacji. Cała procedura zajmuje kilkanaście minut, jednak dla uzyskania najlepszego efektu należy ją powtarzać. Zabieg jest bezpieczny i bezbolesny, dzięki czemu można go wykonywać u pacjentów już od trzeciego roku życia.

Co to są inhalacje AMSA?

Gdzie i jak często wykonuje się inhalacje AMSA?

Inhalacje z użyciem wibroaerozolu można wykonać w placówkach medycznych (np. gabinetach laryngologicznych), które dysponują aparatem AMSA. Zabieg zajmuje ok. 15 minut, przy czym cała terapia składa się z 5-10 zabiegów, które wykonuje się codziennie lub 2-3 razy w tygodniu. Dla podtrzymania efektu terapię można powtórzyć kilka razy w roku.

Na czym polega inhalacja aparatem AMSA?

Cała procedura jest bardzo prosta i nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent wkłada do nosa końcówki inhalatora, a urządzenie podaje lek automatycznie. Na sygnał dźwiękowy lub świetlny pacjent przełyka ślinę, co powoduje otwarcie trąbek słuchowych. Dzięki temu inhalator może wtłoczyć wibroaerozol do ucha środkowego (gdzie zwykły aerozol zwykle nie może dotrzeć). W trakcie inhalacji można pić napój przez słomkę, co ułatwi przełykanie śliny w odpowiednim momencie.

Jakie leki podaje się przez inhalator AMSA?

Za pomocą inhalacji AMSA można podawać zarówno czysty roztwór soli fizjologicznej, jak i roztwór z dodatkiem leków. Często podawane są witaminy: A, D3 i E. W zależności od schorzenia i podjętej terapii można podać leki:

  • mukolityczne,
  • przeciwobrzękowe,
  • przeciwzapalne,
  • leki rozszerzające oskrzela,
  • roztwory chlorku sodu,
  • solanki,
  • glikokortykosteroidy.

Co to są inhalacje AMSA?

Na co pomagają inhalacje AMSA?

W odróżnieniu od tradycyjnej inhalacji zabieg z wykorzystaniem aparatu AMSA pozwala dotrzeć lekowi do trudno dostępnych miejsc, takich jak ujścia zatok przynosowych czy ucho środkowe. W związku z tym taki zabieg wykonuje się przede wszystkim w chorobach uszu, takich jak nieżyt trąbki słuchowej oraz zapalenie ucha środkowego (nawracające i wysiękowe). Ten rodzaj terapii jest pomocny również w przewlekłym zapaleniu zatok, obrzęku błony śluzowej nosa oraz przeroście migdałka gardłowego. Inhalacje AMSA można wypróbować również jako alternatywę dla zabiegu inwazyjnego, np. wycięcia trzeciego migdałka lub nacięcia błony bębenkowej (warto jednak mieć na uwadze, że nie zawsze udaje się w ten sposób uniknąć interwencji chirurgicznej).

Wskazania do wykonania inhalacji AMSA:

  • wydzielina zalegająca w zatokach przynosowych, nosogardle, trąbce słuchowej, uchu środkowym,
  • uczucie zatkanego ucha,
  • pogorszenie słuchu wskutek infekcji,
  • rekonwalescencja po zabiegu laryngologicznym.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania inhalacji AMSA?

Inhalacje AMSA wykonuje się po konsultacji lekarskiej. Najlepiej udać się do laryngologa, który oceni zasadność zabiegu i dobierze odpowiednie leki. Z uwagi na bezpieczeństwo stosowania inhalacje AMSA wykonuje się już u dzieci od trzeciego roku życia. Warto jednak mieć na uwadze, że zabiegu nie stosuje się w przypadku aktywnej infekcji górnych dróg oddechowych (wystąpienie infekcji w trakcie cyklu zabiegów wymaga przerwania terapii). Ponadto inhalacji nie przeprowadza się u osób z ostrym zapaleniem ucha. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest również ziejąca trąbka słuchowa oraz rozszczep podniebienia.

Artykuł opracowano na podstawie publikacji dostępnej pod adresem: https://mczdrowia.pl/artykuly/inhalacje-amsa-skuteczne-leczenie-chorob-ucha-srodkowego


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.
SmartAge.pl
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.