W miasteczku Mosta na Malcie, w jednym z wielu typowych maltańskich budynków mieszkalnych znajduje się zapomniany salon (a dokładnie showroom) firmy Fuji, która była jednym z dealerów Subaru na Malcie. Z niewyjaśnionych do końca przyczyn, od prawdopodobnie 30 lat salon i znajdujące się w nim samochody stoją zapomniane.

Showroom należał do firmy Fuji, będącej w latach 80. jedynym dealerem Subaru na Malcie. Prawdopodobnie pod koniec lat 80. lub 90. (lub później, nie ma dokładnych informacji na ten temat) firma została zamknięta w związku z pojawieniem się innego dealera oferującego takie same samochody. Wraz z likwidacją firmy, showroom i znajdujące się w nim samochody pozostawiono własnemu losowi. Na przestrzeni lat do pomieszczenia wstawiono kilka nadprogramowych samochodów (prawdopodobnie zrobił to dawny właściciel firmy, będący cały czas właścicielem budynku).

Zapomniany salon Subaru na Malcie (fot. carsaddiction.com)

Zapomniany salon Subaru na Malcie (fot. carsaddiction.com)

O ile większość znajdujących się w salonie samochodów to typowe modele Subaru z lat 80., tak kilka znajdujących się w nim aut to prawdziwe perełki. Największą z nich jest Subaru XT z 1987 roku z czterocylindrowym silnikiem EA82T o pojemności 1,8 litra. Według informacji jakie przekazują okoliczni mieszkańcy i osoby, które próbowały skontaktować się z właścicielem salonu, XT wyceniany jest ma około 23 300 euro. Inne ciekawe modele to Subaru Justy i Subaru Impreza z lat 80.

Co ciekawe, według dostępnych informacji, chociaż salon od lat stoi zapomniany, jego właściciel pojawia się w nim regularnie (o czym świadczą doniczki z kwiatami w całkiem dobrym stanie). Niestety próby zakupu samochodów kończą się niepowodzeniem – z niewyjaśnionych przyczyn właściciel aut nie chce się ich pozbyć.

Subaru XT z 1987 roku (fot. carsaddiction.com)

Subaru XT z 1987 roku (fot. carsaddiction.com)

Na początku lutego salon odwiedził redaktor portalu carsaddiction.com, który nakręcił krótki filmik, na którym widać (przez szybę) zawartość salonu. Większość informacji na temat salonu pochodzi również z tego portalu.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.