Lista pięknych zamków w Niemczech jest całkiem długa, ale na jej szczycie znajduje się kilka wyjątkowych budowli. Bez wątpienia najpiękniejszym i najbardziej malowniczym zamkiem jest Neuschwanstein, jednak tuż za nim plasuje się Zamek Hohenzollern.

Zamek Hohenzollern znajduje się w Badenii-Wirtembergii na szczycie góry Hohenzollern (szczyt ma 855 m wysokości), leżącej między miastami Hechingen i Bisingen. Zbudowana w połowie XIX wieku forteca jest już trzecim zamkiem Hohenzollernów w tym miejscu. Pierwszą warownię zbudowano w XI wieku, jednak do naszych czasów zachowało się niewiele informacji na jej temat.

Zamek Hohenzollern (fot. pixabay.com)

Zamek Hohenzollern (fot. pixabay.com)

Wiadomo, że zamek wielokrotnie przebudowywano, a w XV wieku został zniszczony podczas trwającego rok oblężenia. W 1454 roku w jego miejscu zbudowano nową warownię, znacznie większą od poprzedniej. Zamek przetrwał aż do XVIII wieku, jednak jego znaczenie systematycznie malało. Na początku XIX wieku z dawnego zamku pozostały jedynie fragmenty, których stan był bardzo kiepski. W 1819 roku pozostałości zamku odwiedził książę Frederick Wilhelm IV Pruski.

Po obejrzeniu wzgórza i całej okolicy uznał, że warto odbudować zamek w tym miejscu. W 1846 roku rozpoczęto prace nad nowym zamkiem. Głównym architektem został Friedrich August Stüler. Zaprojektował on niesamowitą twierdzę, będącą przykładem niemieckiego romantyzmu. Zamek z jednej strony przypominał warownie średniowieczne, jednak większy nacisk położono na jego wygląd, niż walory obronne.

Zamek Hohenzollern (fot. pixabay.com)

Zamek Hohenzollern (fot. pixabay.com)

Budowę, sfinansowaną w całości przez rodzinę Hohenzollernów zakończono 3 października 1867 roku. Mimo włożonego w budowę twierdzy wkładu, nie stała się ona nigdy stałą siedzibą członków rodu Hohenzollernów ani późniejszych cesarzy Rzeszy. Przez większość czasu wykorzystywano ją jako pokaz kunsztu niemieckich inżynierów i architektów. Dopiero w ostatnich miesiącach II wojny światowej, w zamku schronił się książę Wilhelm Hohenzollern.

W kolejnych latach Zamek Hohenzollern został wyremontowany i przekształcony w atrakcję turystyczną. 3 września 1978 roku budowla doznała sporych uszkodzeń w wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło Niemcy. Remont i rekonstrukcja zamku trwały do lat 90. Obecnie twierdza przyciąga rocznie około 300 tys. turystów i jest uznawana za jeden z najładniejszych niemieckich zamków. Bez wątpienia jest też jednym z najciekawiej usytuowanych, ponieważ góra, na której się znajduje jest gęsto zalesiona.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.