Elementy dekoracyjne ściany pozwalają na stworzenie pomieszczenia o unikalnym stylu, które będzie się wyróżniało na tle tych o wykończeniu klasycznym, czyli takich, w których zastosowano wyłącznie jeden element wykończeniowy jak kolorowa farba lub tapeta. Dzięki ściennym dekoracjom można wpłynąć doskonale na samopoczucie domowników, jak i zachwycić gości.

Dlaczego warto postawić na dekorację ściany?

Elementy dekoracyjne ściany doskonale wpływają na wygląd pomieszczeń. Dzięki nim ściany wyglądają ciekawie i nietypowo. Warto dodać, że na tego typu dekoracje bardzo często decydują się hotele.

Można zatem powiedzieć, że w takim przypadku pomysły czerpie się od najlepszych. Dekoracje ścienne są przy tym atrakcyjne pod względem cenowym. Nie trzeba ponosić dużych wydatków, by móc się cieszyć niezwykle elegancko wykończonym wnętrzem.

Rodzaje dekoracji na ściany i ich zastosowanie

Jeśli chodzi o elementy dekoracyjne ścian, spotyka się ich dwie podstawowe odmiany. Są to listwy oraz rozety dekoracyjne. Co niezwykle istotne, wykonane z wysokiej jakości tworzyw sztucznych (jak np. polistyren ekstradowany lub duropolimer) listwy mogą nie tylko służyć jako dodatek do wykończenia wnętrz, ale również pełnić funkcje zabezpieczenia przed przypadkowym uszkodzeniem ściany np. przez przesuwanie mebli lub kopnięcie nogą.

Jeśli chodzi o elementy dekoracyjne ścian, spotyka się ich dwie podstawowe odmiany. Są to listwy oraz rozety dekoracyjne.
Jeśli chodzi o elementy dekoracyjne ścian, spotyka się ich dwie podstawowe odmiany. Są to listwy oraz rozety dekoracyjne.

Dekoracje ścienne sprawdzą się szczególnie w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci. To właśnie w trakcie zabawy może bowiem dochodzić do uszkodzeń ściany. Ciekawe świata dzieci bardzo często nie zwracają na tego typu rzeczy uwagi.

Elementy dekoracyjne ściany – lokalizacja

Dekoracje na ściany w postaci listew można umieścić w dowolnym miejscu. Naturalna wydaje się w tej kwestii przestrzeń tuż nad podłogą i przy suficie, ale takie listwy doskonale sprawdzą się również jako ozdoba narożników lub też, przy zastosowaniu odpowiednich mocowań – w środkowej części ściany.

Mogą one np. oddzielać części ścian pomalowane na inne kolory, ale z drugiej strony można również dzięki nim wykonać unikatowe kompozycje, które w połączeniu z obrazami lub z tapetami stworzą pomieszczenie o nietypowej stylistyce. Możliwości w tej kwestii ogranicza jedynie wyobraźnia.

Decydując się na zakup dekoracji na ścianę, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich stylistykę (jak np. kolor lub znajdujące się na nich ornamenty), ale również na ich rozmiary.
Decydując się na zakup dekoracji na ścianę, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich stylistykę (jak np. kolor lub znajdujące się na nich ornamenty), ale również na ich rozmiary.

Czym się kierować przy wyborze dekoracji ściennych?

Decydując się na zakup dekoracji na ścianę, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich stylistykę (jak np. kolor lub znajdujące się na nich ornamenty), ale również na ich rozmiary. Jest to szczególnie istotne w przypadku listew, które mogą mieć różną szerokość, grubość i wysokość.

Dokonanie dokładnych pomiarów jest kluczowe w tej kwestii, ponieważ pozwala na zakup elementów dekoracyjnych w odpowiedniej ilości. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie w tym celu ze specjalnej, zwijanej miary lub powierzenie tego tematu specjaliście od wykończenia wnętrz.

Dokładna analiza potrzeb w zakresie estetyki wykończenia wnętrz jest w stanie sprawić, że przy takich elementach dekoracyjnych jak rozety i listwy, wybierze się najkorzystniejsze rozwiązanie. Przy ich odpowiednim zamocowaniu mogą one służyć przez co najmniej kilkanaście lat.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.