Zmywarka jest urządzeniem, które skutecznie wyręcza nas w jednym z domowych obowiązków. Codzienne zmywanie jest męczące i zabiera zbyt dużo czasu, dlatego warto postawić na automatyzację czynności. Zdarza się jednak, że zmywarka nie domywa naczyń. Czy od razu trzeba wezwać fachowca? Czy może jednak jest to łatwa do naprawienia nieuwaga?

Ustawienie naczyń w zmywarce – czy ma znaczenie?

Okazuje się, że o niedomywaniu naczyń przez zmywarkę może decydować błahostka w postaci złego ustawienia naczyń. Zdarza się, że się spieszymy lub chcemy zmieścić jak najwięcej naczyń i talerze oraz garnki przylegają do siebie zbyt ciasno. W takiej sytuacji woda wraz z detergentem nie dociera do wszystkich miejsc i w rezultacie na powierzchni naczyń pozostają zabrudzenia. Rozwiązaniem jest zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy nimi podczas układania w zmywarce.

Włączenie nieodpowiedniego programu

Zmywarki są wyposażone w różne programy i przyczynę brudnych naczyń może stanowić niedostosowanie programu do poziomu zabrudzeń. Gdy np. talerze są mocno oblepione resztkami jedzenia lub wnętrze garnka pokrywa tłuszcz, wtedy standardowy program mycia może okazać się niewystarczający. Należy wybrać program z długim cyklem myjącym i odpowiednio wysoką temperaturą.

Filtry zapchane resztkami jedzenia

Wkładając talerze i inne naczynia, często nie zwracamy uwagi na to, że są oblepione resztkami jedzenia, które bez trudu można by było usunąć i umieścić w koszu. Im bardziej zabrudzone naczynia wkładamy, tym większe prawdopodobieństwo, że filtry się zatkają. Zalecane jest systematyczne sprawdzanie filtrów i ich oczyszczanie. Nie trzeba tego robić co drugie mycie, ale warto zajrzeć do nich mniej więcej co 20 cykli zmywania.

Od tego jak ułożymy naczynia w zmywarce zależy czy wszystko dobrze się umyje (fot. pixabay.com)
Od tego jak ułożymy naczynia w zmywarce zależy czy wszystko dobrze się umyje (fot. pixabay.com)

Problemy dotyczące wirników

W pracy zmywarki ważne jest prawidłowe działanie dolnych i górnych wirników, które obracając się, odpowiadają za rozpylanie wody. I tutaj powracamy do punktu pierwszego, czyli złego ustawienia naczyń, ponieważ to one mogą blokować ramiona wirników, przez co woda nie będzie właściwie rozprowadzana i naczynia nie zostaną w pełni umyte. Z tego względu przed uruchomieniem programu należy skontrolować, czy nie są w żaden sposób przytrzymywane.

Jeśli chodzi o wirniki, można spotkać się z jeszcze innym problemem. W obracających się ramionach wirników znajdują się nieduże otwory, przy pomocy których woda zostaje rozpylona. Czasem resztki jedzenia zapychają nie tylko filtry, ale również właśnie otwory wirników. Efektem są oczywiście przybrudzone naczynia. Problemowi można łatwo zaradzić, systematycznie oczyszczając ramiona z nagromadzonych resztek.

Kiedy zwrócić się po pomoc do specjalisty?

Problemy ze zmywarką mogą wystąpić pod wpływem jej niewłaściwego użytkowania, chociaż oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy pomoc fachowca jest nieoceniona. Jeżeli nie potrafisz samodzielnie zdiagnozować przyczyny niedomytych naczyń lub nie potrafisz usunąć usterki, zwróć się do specjalistów zajmujących się naprawą sprzętu AGD, którzy są dostępni za pośrednictwem strony Restartagd.pl Lublin. Lepiej nie zabierać się za rzeczy, na temat których niewiele się wie i powierzyć rozwiązanie problemu odpowiednim osobom.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.