Rzymianie pozostawili po sobie wiele niesamowitych budowli i konstrukcji. Mimo upływu tysięcy lat, wiele z tych obiektów przetrwało do naszych czasów. Jedną z takich konstrukcji jest prawie 300-metrowy fragment akwedukt Pont du Gard w południowej Francji. Zbudowano go w latach 26-16 p.n.e. jako część 50-kilometrowego akweduktu.

Pont du Gard był częścią długiego na 50 km akweduktu, doprowadzającego wodę z źródeł w Uzès do Nîmes. Ze względu na różnicę poziomów, akwedukt składał się z wielu tuneli i mostów. W latach swojej świetności, system dostarczał około 40 000 m³ wody dziennie (woda pokonywała tę trasę w 27 godzin). Do naszych czasów przetrwały jedynie fragmenty systemu, z których najważniejszym jest odcinek nazwany Pont du Gard, przechodzący nad rzeką Gard.

Pont du Gard (fot. Max Gultare)

Pont du Gard (fot. Max Gultare)

Konstrukcja wyróżnia się swoim trzy kondygnacyjnym układem, z mostem na najniższym poziomie i akweduktem na najwyższym poziomie. Całość ma około 270 m długości (każdy z poziomów ma inną długość, odpowiednio od dołu 142 m, 242 m i 275 m) i 48,8 m wysokości. Każda z kondygnacji składa się z innej liczby łuków. Najniższa ma ich 6, środkowa 11 a najwyższa aż 35. Cały obiekt zbudowano z kamienia – około 50 400 bloków kamiennych o  objętości 21 000 m³, z których najcięższe ważą po 6 ton.

Akwedukt zbudowano albo w latach 26-16 p.n.e. lub w latach 40-60 n.e. – źródła nie są zgodne, a wyniki badań archeologicznych dają różne rezultaty. Prace trwały prawdopodobnie około 15 lat i wzięło w nich udział około 800-1000 robotników. System utrzymywano w pełnej sprawności do IV wieku naszej ery. W kolejnych stuleciach zaniedbano prace konserwacyjne, przez co ostatecznie akwedukt przestał spełniać swoje funkcje.

Pont du Gard (fot. Benh Lieu Song)

Pont du Gard (fot. Benh Lieu Song)

Poszczególne elementy konstrukcji były rozbierane, jednak Pont du Gard przetrwał próbę czasu, ponieważ łączył w sobie zarówno funkcję akweduktu, jak i mostu przebiegającego nad rzeką Gard. Dzięki temu konstrukcja nie została rozebrana i była utrzymywana przez lokalne władze. Na przestrzeni lat mieszkańcy z lokalnych miejscowości zabierali pojedyncze kamienie, głównie z najwyższej kondygnacji i wykorzystywali do różnych celów. Zniszczenia nie były jednak bardzo duże.

W 1703 roku przeprowadzono pierwszą renowację mostu, a w latach 1743-1747 rozbudowano dolną kondygnację, poszerzając most. W latach 1855-1858 przeprowadzono kolejny gruntowny remont. W trakcie tych prac przystosowano Pont du Gard do zwiedzania przez turystów. W kolejnych latach przeprowadzono jeszcze wiele podobnych prac. W 1985 roku akwedukt wpisano do rejestru zabytków UNESCO. Obecnie Pont du Gard jest jedną z większych francuskich atrakcji turystycznych, przyciągającą rocznie kilka milionów odwiedzających. Jest to również jeden z najbardziej znanych punktów fotograficznych we Francji.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.