Gdy go zabraknie, zaczynają się problemy. Gdy dorwą się do niego zwierzęta domowe albo dzieci, robi się bałagan. Jest jednym z najważniejszych produktów codziennego użytku na świecie. Papier toaletowy. Zanim powstała jego znana nam współcześnie forma, radzono sobie na różne mniej lub bardziej wygodne sposoby. Oto krótka historia tego ważnego cywilizacyjnie produktu.

Zanim papier toaletowy zaczęto sprzedawać w formie rolek, radzono sobie na różne sposoby. Szmaty, materiały, mech, liście, trawa, drewniane deseczki albo… własna ręka. Gdy prasa drukowana zaczęła zyskiwać popularność, gazety dołączyły do produktów stosowanych w toaletach. Podobno niektóre z nich w XIX wieku drukowano nawet z otworem w narożniku, ułatwiającym zawieszenie gazety na uchwycie obok sedesu.

Papier toaletowy
Papier toaletowy

Sytuacja zaczęła się zmieniać w połowie XIX wieku. W 1857 roku Joseph Gayetty wprowadził do sprzedaży pierwszy w historii produkowany celowo papier toaletowy. Sprzedawany był w formie arkuszy z znakiem wodnym producenta. Co ciekawe, pozostawał w sprzedaży w niezmienionej formie do lat 20. XX wieku.

Kolejną rewolucję zapoczątkował Seth Wheeler z Albany w stanie Nowy Jork, który w 1883 roku otrzymał patent na papier toaletowy. W ciągu kolejnych lat kilkukrotnie modyfikował swój wynalazek, uzyskując 22 grudnia 1891 roku patent o numerze US465588A na papier toaletowy w rolce (patent ten jasno i wyraźnie wskazuje jak powinno się wieszać rolkę z papierem…).

XX wiek przyniósł kolejne zmiany w wyglądzie papieru toaletowego. Z czasem pojawiła się kartonowa wytłoczka usztywniająca rolkę, oraz wielowarstwowe papiery, delikatniejsze od jednowarstwowych. Było to istotne, gdyż jednowarstwowy, gruby papier zapychał często rury, a cieńszy, delikatniejszy wielowarstwowy szybciej rozpadał się pod wpływem wody.

Papiery toaletowe występują w najróżniejszych wersjach kolorystycznych, jedno, dwu, trzywarstwowych, z nadrukiem, a nawet z komiksami. O tym jak wielki wpływ na codzienne życie ma papier toaletowy świetnie pokazał początek pandemii Covid 19, gdy ludzie na całym świecie kupowali papier toaletowy w olbrzymich ilościach, tworząc z niego wielkie zapasy.

Papier toaletowy
Papier toaletowy
Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.