Każdego roku u progu nadchodzącej zimy, jak bumerang powraca temat opon zimowych. Pomimo coraz większej świadomości kierowców w tym temacie, wciąż jeszcze wiele osób nie traktuje tego tematu poważnie i błędnie uważa, że używanie ogumienia zimowego nie jest konieczne.

Jednak jeszcze na wstępie należy zaznaczyć, że kwestie te podczas jazdy samochodem są zbyt poważne, by móc je lekceważyć. A chodzi tu przecież o bezpieczeństwo nie tylko kierowcy, ale także jego pasażerów i innych użytkowników ruchu drogowego.

Opony zimowe przeznaczone do wymagających warunków atmosferycznych

Opony sezonowe (a takimi są opony zimowe) projektowane są z myślą o specyficznych warunkach pogodowych, charakterystycznych dla danej pory roku. W związku z tym opony zimowe mają parametry techniczne, pozwalające na najlepsze możliwe przystosowanie do jazdy w zimowych warunkach atmosferycznych. Należy jednak uściślić, że określenie to, nie odnosi się tylko wyłącznie do dróg pokrytych lodem czy śniegiem i do ujemnych temperatur.

Są to też tzw. średnie warunki zimowe, kiedy to temperatura spada poniżej +7 stopni C. Opony zimowe są przystosowane do parametrów jezdnych panujących również w czasie takiej pogody. Współcześnie opony zimowe są projektowane w taki sposób, aby zapewniały optymalne osiągi dla warunków charakterystycznych dla europejskiej pory zimowej. Są to zatem: śnieg i lód, błoto pośniegowe, stosunkowo duże opady deszczu oraz ryzyko jego przymarznięcia.

Opony zimowe – charakterystyka, parametry

Aby zapewnić odpowiednią przyczepność opon zimowych na śniegu oraz lodzie stosuje się specjalną recepturę mieszanki gumowej. To z niej powstaje bieżnik, który jest w stanie zachować elastyczność nawet w niskich temperaturach. Ponadto bardzo istotna jest specjalna rzeźba bieżnika. Posiada ona duże bloki w strefie barkowej, a także sporą ilość nacięć lamelkowych, które są odpowiednio ukształtowane. Zdecydowanie poprawiają one kierowalność, hamowanie oraz przyspieszenie.

Opony zimowe

Kolejną cechą opon zimowych jest to, że są one w porównaniu do opon letnich bardziej odporne na aquaplaning, gdyż rzeźba ich bieżnika jest bardziej otwarta, a głębokość też jest większa niż w letnich oponach. Opony zimowe mają specjalny układ rowków, który zapewnia optymalne odprowadzenie wody. Czasami do mieszanki bieżnikowej jest dodawana krzemionka, popularnie nazywana silikonową.

O czym trzeba pamiętać w kontekście opon zimowych?

Na koniec warto wspomnieć o kilku aspektach, które są bardzo istotne w kontekście korzystania z opon zimowych. Pamiętaj:

  • to, że opony zimowe mają lepsze parametry na nawierzchniach pokrytych śniegiem, czy oblodzonych, nie oznacza, że mają dobrą przyczepność do takich nawierzchni – umożliwiają spokojną jazdę w warunkach, w których opony letnie nie zdają egzaminu – zawsze w warunkach zimowych trzeba zachować wzmożoną czujność;
  • droga hamowania auta wyposażonego w opony zimowe skraca się w takich warunkach średnio o 30%;
  • w warunkach letnich opony zimowe można stosować, jednak należy mieć na względzie nieco gorszą sterowność pojazdu i szybsze zużycie bieżnika;
  • choć przepisy tego nie zabraniają, nie powinno się stosować opon zimowych tylko na jednej osi auta, gdyż wyraźnie pogarsza to stabilność samochodu na zakrętach.

Dostępne jest ogumienie zimowe do samochodów każdego typu. Wybór konkretnych opon na zimę zależy od kieszeni i upodobań użytkownika pojazdu.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.