Zadziorny wygląd, ekonomiczne silniki, wygoda i funkcjonalność, a do tego masa zaawansowanych technologii. Nic dziwnego, że to auto podbija rynek.

Na początku miały być tylko bardziej ucywilizowanymi terenówkami, na tyle wygodnymi, by ich prowadzenie nie wymagało treningu komandosa. Wydawało się, że zajmą równie niewielka niszę, co kabriolety. Ot kupi je te kilka procent klientów lubiących wypady na łono natury. Tymczasem okazało się, że to auta niemal idealne. Kierowcy pokochali je za funkcjonalność, komfort i wszechstronność. I nic dziwnego, bo SUV-y oferują przestronne wnętrza, pojemne bagażniki i wygodną, podwyższoną pozycję za kierownicą.

Opel Crossland X (fot. Opel)
Opel Crossland X (fot. Opel)

Wbrew przewidywaniom projektantów pierwszych modeli, samochody te chętnie wykorzystywane były i są jako auta miejskie. Jednak niektórzy kierowcy, ze względu na ich spore wymiary, mieli problemy z parkowaniem i manewrowaniem nimi w ciasnych uliczkach. I tak narodziły się małe SUV-y, których jednym z najciekawszych przedstawicieli jest Opel Crossland X.

Komfortowy, mały SUV

Ten mały SUV  z miejsca podbił serca kierowców wygodną, podniesioną pozycją za kierownicą zapewniającą świetną widoczność i poczucie bezpieczeństwa, oraz dużym prześwitem. Pozwala on na bezstresowe pokonywanie progów zwalniających, krawężników czy często spotykanych na polskich drogach dziur.

Od pierwszego pojawienia się na ulicach ten miejski SUV zwracał też uwagę swoją funkcjonalną bryłą, udanie łączącą ponadczasową niemiecką stylistykę Opla z nutą dynamiki. Dzięki szerokiej atrapie przedniej i umieszczonymi na niej chromowanymi skrzydłami łączącymi skośnie zamontowane, wąskie światła, Opel Crossland X zyskał tak ceniony przez klientów, nieco agresywny wygląd.

Opel Crossland X (fot. Opel)
Opel Crossland X (fot. Opel)

Dzięki cicho i perfekcyjnie pracującemu zawieszeniu oraz wysokiej kulturze pracy zespołów napędowych, auto oferuje bardzo wysoki poziom komfortu.  Wygodę podnoszą ergonomiczne fotele spełniające standardy niemieckiego stowarzyszenia na rzecz zdrowych pleców – AGR, dzięki którym nawet najdłuższa trasa nie będzie męcząca. Poza nimi w obszernym i starannie wykończonym wnętrzu tego małego SUV-a projektanci umieścili funkcjonalną deskę rozdzielczą wykonaną z materiałów wysokiej jakości. Poza zestawem klasycznych liczników wkomponowano w nią duży  7” lub – w zależności od opcji wyposażenia – 8” wyświetlacz umożliwiający między innymi obsługę systemu multimedialnego, kompatybilnego z Apple CarPlay i Android Auto. Wrażenie luksusu podkreślać może opcjonalne panoramiczne okno dachowe.

Crossland X to idealny miejski SUV, dzięki któremu przemieszczanie się w gęstym ruchu dzisiejszych aglomeracji przestaje być torturą. Poza zapewnianym przez auto komfortem, bardzo przydatna jest w takich przypadkach sześciostopniowa automatyczna skrzynia biegów, znajdująca się w ofercie Opla. Pracuje ona bardzo szybko, a jednocześnie w sposób niemal niewyczuwalny, sprawiając, że jazda w korku staje się o wiele mniej absorbująca i męcząca.

Opel Crossland X (fot. Opel)
Opel Crossland X (fot. Opel)

Duży bagażnik, małe spalanie

Mały SUV Opla doskonale nadaje się do przewozu całkiem dużych zakupów, choć nie sprawia takiego wrażenia na pierwszy rzut oka. Sprawdzi się nawet przy wożeniu większych gabarytów. To wszystko dzięki obszernemu 410-litrowemu bagażnikowi, który można dodatkowo powiększyć przesuwając tylną kanapę. Gdy to nie wystarczy, istnieje możliwość złożenia jej dzielonego oparcia, by uzyskać w ten sposób przestrzeń ładunkową o pojemności aż 1255 l.

Opel Crossland X napędzany może być jednym z pięciu silników współpracujących z 5- i 6-biegową skrzynią manualną i wspomnianym już 6-biegowym automatem. Warto tu wspomnieć o niezwykle niskim spalaniu tych jednostek. Najoszczędniejszy z trzycylindrowych silników  benzynowych o pojemności 1.2 l zużywa wg WLTP, nowej, zaostrzonej procedury pomiaru spalania, zaledwie 6,3-6,0 l/100km w cyklu mieszanym, dostarczając 110 KM mocy.

Opel Crossland X (fot. Opel)
Opel Crossland X (fot. Opel)

Dwa półtoralitrowe diesle zapewniają 102 i 120 KM, a ich spalanie w trybie mieszanym według procedury WLTP może zejść odpowiednio do 4,7 i 5,2 l/100 km. Wszystkie te silniki mogą być wyposażone w sprzyjającą dalszemu zmniejszaniu spalania technologię Start/Stop.

Nowoczesne technologie Opla Crossland X

Mały SUV Opla może też być wyposażony w wiele technologii podnoszących bezpieczeństwo i ułatwiających codzienne użytkowanie auta. To m.in. reflektory AFL LED, zapewniające o 30 proc. więcej światła niż lampy halogenowe, czy kamera cofania o obiektywie 180°, pozwalająca na zauważenie obiektów, znajdujących się niemal za rogiem auta.

Osoby, których mocną stroną nie jest parkowanie, zapewne chętnie zlecą je Asystentowi – zaawansowanemu systemowi wspomagania parkowania, który w czasie tego manewru przejmuje sterowanie autem, oczekując od kierowcy jedynie zmieniania kierunku jazdy we wskazanych momentach. Niezwykle ważną rolę pełni układ automatycznego hamowania awaryjnego. Ostrzega on kierowcę, gdy samochód zbyt szybko zbliża się do potencjalnej przeszkody, a w razie braku reakcji z jego strony, sam rozpoczyna hamowanie.

Opel Crossland X (fot. Opel)
Opel Crossland X (fot. Opel)

Wszystko to sprawia, że Opel Crossland X to mały SUV cieszący się dużym zainteresowaniem ze strony klientów. Szczególnie teraz warto pomyśleć o jego zakupie. Opel oferuje obecnie liczne programy rabatowe sprawiające, że cena tego SUV-a jest naprawdę atrakcyjna. W dodatku w Wirtualnym Salonie Opla można znaleźć wiele tych aut gotowych do natychmiastowego odbioru, na które udzielane są dodatkowe zniżki. A to już może być oferta nie do pominięcia.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.