Nie każdy z nas potrzebuje dużego domu jednorodzinnego. Czasami wystarczy mniejszy, który będzie miał poniżej 100 metrów kwadratowych powierzchni. W pracowniach oferujących projekty gotowe znajdziemy nawet domy o powierzchni około 60 metrów kwadratowych dla tych, którzy chcą mieszkać na swoim, ale nie potrzebują sporej przestrzeni. Gdy chcemy wybrać taki mały dom, musimy jednak zastanowić się nad paroma ważnymi kwestiami. Jedną z nich jest sposób jego ogrzewania.

Ogrzewanie małego domu nie jest związane z bardzo wysokimi wydatkami, co wynika głównie z faktu niewielkiej powierzchni. Oczywiście, na koszty eksploatacji ma też wpływ technologia budowy, w tym zastosowane ocieplenie, stolarka, sposób wentylacji. Do wyboru mamy obecnie wiele ciekawych projektów domów małych, które zakładają energooszczędne rozwiązania – dzięki temu nasze rachunki nie będą bardzo wysokie.

Jakie ogrzewanie do małego domu?

Za ogrzewanie domu może być odpowiedzialny kocioł węglowy albo gazowy, możemy też zdecydować się na inne instalacje, na przykład elektryczną czy ekologiczne pompy ciepła. Możemy też zdecydować się na kominek. Jednak jako że dom mały nie daje zwykle dużej powierzchni, nie każdy sposób jego ogrzewania będzie możliwy w zastosowaniu.

Musimy wobec tego zastanowić się, czy chcemy, aby dom posiadał kotłownię. W mniejszych domach o powierzchni około 60 metrów kwadratowych nie zakłada się kotłowni. W związku z tym mamy trzy główne rozwiązania – możemy zdecydować się na kominek, który będzie rozprowadzał ogrzane powietrze po domu, możemy wybrać ogrzewanie elektryczne, na przykład w formie podłogowej lub elektrycznych grzejników, natomiast trzecia opcja to ogrzewanie gazowe.

Gaz i prąd są najbardziej wszechstronne, ponieważ możemy wykorzystywać je nie tylko do ogrzewania, ale również do podgrzewania wody użytkowej oraz do gotowania na kuchence gazowej lub indukcyjnej. Gdy będziemy chcieli zdecydować się na projekt domu z kominkiem, wówczas musimy wybrać, jak będziemy chcieli ogrzewać wodę i gotować.

Warto postawić na energooszczędne rozwiązania

Jak wspomnieliśmy już na wstępie, w domu jednorodzinnym warto zastosować energooszczędne rozwiązania. Dzięki temu nasze koszty nie będą tak wysokie. Aktualnie bez problemu zakupimy projekty domów jednorodzinnych energooszczędnych także przez internet. Możemy wybrać różne style architektoniczne i metraże.

Pamiętajmy jednak o tym, że największe oszczędności uzyskamy wtedy, gdy dom będzie miał prostą bryłę, bez balkonów, wykuszy oraz innych elementów urozmaicających jego bryłę.

Podziel się.