Największym kiedykolwiek zbudowanym statkiem na świecie cały czas pozostaje Seawise Giant, ale olbrzymi tankowiec już dawno temu został zezłomowany. W czerwcu 2017 roku do służby weszła jednak znacznie większa jednostka wodna – platforma Prelude FLNG, będąca największym obiektem wodnym na świecie.

Prelude FLNG to platforma Floating Liquefied Natural Gas należąca do firmy Shell. Jednostka będzie wykorzystywana do pozyskiwania gazu z podmorskich złóż u wybrzeży Australii. Ze względu na swoją rolę, Prelude nie posiada napędu, a do miejsca pracy jest holowany przez kilka potężnych holowników.

Prelude FLNG podczas budowy (fot. Shell)
Prelude FLNG podczas budowy (fot. Shell)

Budowę platformy rozpoczęto 18 października 2012 roku. Wodowanie miało miejsce w grudniu 2013 roku, a prace wykończeniowe trwały aż do lipca 2017 roku. Koszt projektu budowy olbrzymiej platformy wyniósł około 12 mld dolarów. Prelude ma 488 m długości (przykładowo Seawise Giant miał 458,45 m długości), 74 m szerokości, 105 m wysokości i wyporność 600 000 ton.

Załoga liczy około 240 osób. Ze względu na brak napędu, Prelude będzie wykorzystywany jako jednostka stacjonarna, utrzymywana w miejscu przez 16 potężnych kotwic. Chociaż na pierwszy rzut oka znajdujące się na pokładzie konstrukcje wyglądają na kruche, platforma jest bardzo solidna i w razie czego powinna wytrzymać uderzenie huraganu (chociaż zapewne z przyczyn bezpieczeństwa załogę ewakuowano by wcześniej). Prelude posiada kilka łodzi ratunkowych oraz dwa lądowiska dla helikopterów.

Prelude FLNG (fot. Shell)
Prelude FLNG (fot. Shell)

Po zakończeniu budowy, 29 czerwca 2017 roku Prelude wyruszyła z stoczni Samsung Heavy Industries, Geoje w Korei Południowej do Australii. Do celu u północnego wybrzeża Australii jednostka dotarła 25 lipca. Eksploatację rozpoczęto oficjalnie po zakończeniu prób i odbiorów, 26 grudnia 2018 roku.  Według założeń, platforma ma rocznie produkować 3,6 mln ton LNG, a jej żywotność ma wynieść 25 lat (po tym czasie ma zostać wyremontowana i przeniesiona na inne złoże). Jest to pierwsza tego typu jednostka, ale na pewno nie ostatnia.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.