Co roku, 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a dzień później święto Konstytucji 3 Maja. Obok Dnia Niepodległości 11 listopada są to najważniejsze święta państwowe w Polsce.

Historia polskiej flagi

Od początków istnienia Państwa Polskiego wykorzystywano różne flagi, których barwy zawierały biel i czerwień (początkowo zamiast czerwieni stosowano karmazyn, ale koszty barwników sprawiły, że w praktyce zastępowano ten kolor czerwonym). Początkowo przedstawiały one wizerunek orła na czerwonym tle, później pojawiła się flaga składająca się z pasów czerwono-biało-czerwonych z godłem.

Flaga Polski
Flaga Polski

Historia współcześnie znanego nam wizerunku polskiej flagi sięga jednak 3 maja 1792 roku. To właśnie tego dnia za barwy narodowe naszego kraju uznano biel i czerwień, ale dopiero 7 lutego 1831 roku uregulowano tę kwestię ustawą Sejmu Królestwa Polskiego.

Oficjalnie wizerunek polskich barw narodowych oraz wygląd flagi uregulowano ustawą z dnia 1 sierpnia 1919 roku. Dokument ten zawierał opis polskiej flagi, jako składającej się z dwóch prostokątów w kolorze białym i czerwonym. Dwa lata później sprecyzowano kolor czerwieni jako karmazynowy, a w 1927 roku zmieniono go na cynober.

Flaga Polski z godłem
Flaga Polski z godłem

Po II wojnie światowej w ustawie z 7 grudnia 1955 roku ponownie odcień czerwony określono jako cynober. W ustawie z 31 stycznia 1980 roku jeszcze dokładniej sprecyzowano kolory polskiej flagi, uznając, że górny prostokąt w kolorze białym powinien mieć barwę nieco bardziej szarą niż białą, natomiast dolny w kolorze czerwonym otrzymał barwę zbliżoną do karmazynowego. Proporcje flagi ustalono jako 5:8.

Bandera okrętów wojennych
Bandera okrętów wojennych

Dodatkowo w 1955 roku wprowadzono drugi wzór flagi państwowej, zawierający godło. Jego historia sięga również ustawy z 1 sierpnia 1919 roku. W przeszłości wykorzystywały ją placówki dyplomatyczne oraz statki handlowe. W przypadku placówek dyplomatycznych chodziło o wyróżnienie flagi, natomiast w przypadku statków było to spowodowane obecnością biało-czerwonej flagi w Międzynarodowym Kodzie Sygnałowym używanym do sygnalizacji na morzu. Flaga ta oznacza obecność pilota na statku. W ustawach z 1955 i 1980 roku zachowano ten zakres wykorzystania flagi z godłem.

Pewną modyfikacją polskiej flagi jest Bandera okrętów wojennych. Wygląda ona prawie tak samo jak flaga z godłem, z tą różnicą, że posiada trójkątne wycięcie.

Bandera okrętów wojennych
Bandera okrętów wojennych

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Święto państwowe wprowadzono 20 lutego 2004 roku, obchodzone co roku 2 maja, czyli równolegle z Dniem Polonii i Polaków za Granicą, obchodzonym od 2002 roku. Wybór dnia podyktowany był chęcią powiązania obchodów z Świętem Konstytucji 3 Maja.

Dodatkowo dzień ten związany jest z rocznicą  zawieszenia polskiej flagi na Kolumnie Zwycięstwa i Reichstagu w Berlinie 2 maja 1945 roku w trakcie walk o miasto. W czasach PRL-u 2 maja zdejmowano flagi państwowe, aby nie były wywieszone w trakcie Święta Konstytucji 3 Maja.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.