Zbudowany w 1933 roku bombowiec nurkujący Great Lakes BG był najliczniej produkowanym samolotom wojskowym stworzonym przez Great Lakes Aicraft Company. Zbudowano aż… 61 egzemplarzy, w tym prototyp. Samoloty tego typu pozostawały w eksploatacji do 1941 roku.

Na początku lat 30. zakłady Great Lakes Aicraft Company otrzymały zlecenie na zaprojektowanie pokładowego bombowca nurkującego dla US Navy i USMC. Firma dysponowała już doświadczeniem w budowie maszyn dla wojska, zdobyte podczas produkcji bombowców TG-1 i TG-2. Według założeń, samolot dysponować udźwigiem pozwalającym na przenoszenie ładunku bomb o masie 1000 funtów (około 454 kg).

Great Lakes BG
Great Lakes BG

Prace nad maszyną zaowocowały oblotem prototypu w 1933 roku. Samolot otrzymał nazwę Great Lakes BG i miał układ dwupłatowca z stałym podwoziem i otwartym kokpitem. Po serii prób, zamówiono 60 maszyn seryjnych, różniących się od prototypu zamkniętym kokpitem. Samoloty dostarczono po 30 do US Navy i USMC.

Great Lakes BG miał 8,7 m długości i 11 m rozpiętości skrzydeł, oraz maksymalna masę startową 2885 kg. Napęd stanowił czternastocylindrowy silnik Pratt & Whitney R-1535-82 Twin Wasp Junior o mocy 750 KM. Zapewniał on prędkość maksymalną 303 km/h i zasięg 884 km. Uzbrojenie składało się dwóch karabinów maszynowych kalibru 7,62 mm, po jednym strzelającym do przodu i jednym obronnym. Bombowiec mógł zabrać ładunek bomb o masie 454 kg. Załoga liczyła 2 osoby.

Great Lakes BG
Great Lakes BG

Ze względu na niewielka skalę produkcji, maszyny trafiły na wyposażenie eskadr operujących z lotniskowców USS Ranger i USS Lexington, gdzie wykorzystywano je równolegle z innymi typami bombowców. W toku eksploatacji zaprojektowano prototyp nowocześniejszej wersji z chowanym podwoziem, ale nie wprowadzono jej do eksploatacji. Maszyna otrzymała oznaczenie XB2G-1.

Bombowce BG pozostawały w eksploatacji do początku lat 40. US Navy wycofała swoje maszyny w 1938 roku, a USMC korzystało z nich do 1940 roku. Pojedyncze egzemplarze pozostawały w służbie jako maszyny łącznikowe do czerwca 1941 roku. Po wycofaniu z służby wszystkie egzemplarze zezłomowano.

Great Lakes BG
Great Lakes BG

Great Lakes BG był mało znaną maszyną, pozostającą w cieniu innych konstrukcji, stworzonych przez większe wytwórnie. Mimo to był to najliczniej produkowany samolot wojskowy zaprojektowany i zbudowany przez Great Lakes Aicraft Company.

Great Lakes XB2G-1
Great Lakes XB2G-1
Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.