Wśród wielu słynnych zdjęć wykonanych podczas II wojny światowej, jedno jest szczególne. Fotografia wykonana przez Alfreda Eisenstaedt, 14 sierpnia 1945 roku, przedstawiająca całującą się parę na Times Square w trakcie świętowania zakończenia II wojny światowej.

Fotografia została wykonana 14 sierpnia 1945 roku na Times Square w Nowym Jorku, gdzie tysiące ludzi świętowało tego dnia zakończenie II wojny światowej. Wśród tłumów znalazł się min. fotograf pracujący wówczas dla magazynu Life, Alfred Eisenstaedt, który wykonał to słynne zdjęcie. Aparatem użytym do jego zrobienia była Laica IIIa

Fotografia zatytułowana V-J Day in Times Square (spotkać można również tytuły V-Day i The Kiss) zapisała się w historii głównie ze względu na jej spontaniczny charakter. O ile w trakcie wojny “zdjęcia pocałunków” były często inscenizowane przez fotografów, tak to jedno powstało całkowicie przypadkowo.

Alfred Eisenstaedt robiąc zdjęcie nie wiedział kogo fotografuje i nie podszedł nawet do pary, aby poznać ich imiona. Przez długie lata nikt nie wiedział kim był sfotografowany marynarz i pielęgniarka, przez co wiele osób przypisywało sobie obecność na zdjęciu.

V-J Day in Times Square (fot. Alfred Eisenstaedt)

V-J Day in Times Square (fot. Alfred Eisenstaedt)

Dopiero w latach 80. udało się zebrać listę kilku potencjalnych osób. Początkowo pielęgniarką miała być Edith Shain, ale ze względu na jej wzrost, po kilku latach odrzucono tę wersję. Lista potencjalnych marynarzy była znacznie dłuższa. Znajdowali się na niej Donald Bonsack, John Edmonson, Wallace C. Fowler, Clarence “Bud” Harding, Walker Irving, James Kearney, Marvin Kingsburg, Arthur Leask, George Mendonça, Jack Russell i Bill Swicegood.

Ostatecznie po długich badaniach stwierdzono, że marynarzem ze zdjęcia był George Mendonça (służący na niszczycielu USS The Sullivans DD-537), a pielęgniarką była Greta Friedman. Greta zmarła 8 września 2016 roku w wieku 92 lat.

Słynne zdjęcie opublikowano po raz pierwszy tydzień po jego zrobieniu w magazynie Life. Przez kolejne lata fotografia zdobyła wielką popularność i pojawiła się w wielu książkach, filmach i artykułach. Zdjęcie stało się częścią popkultury i symbolem zakończenia II wojny światowej.

V-J Day in Times Square (fot. Alfred Eisenstaedt)

V-J Day in Times Square (fot. Alfred Eisenstaedt)

Alfred Eisenstaedt – amerykański fotoreporter, urodzony 6 grudnia 1898 roku w Tczewie (wówczas należącym do Niemiec). W 1928 roku rozpoczął pracę jako fotograf dla Pacific and Atlantic Photos, przejętych w 1931 roku przez Assiociated Press. Przed wybuchem II wojny światowej wyemigrował do USA, gdzie kontynuował pracę fotoreportera. Zmarł 23 sierpnia 1995 roku w wieku 96 lat. Jego najsłynniejszym zdjęcie była fotografia V-J Day in Times Square.

Alfred Eisenstaedt

Alfred Eisenstaedt

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.