Niedługo do księgarni trafi bardzo ciekawa książka – Czołgi i samobieżne działa pancerne Wojska Polskiego 1919–2016 autorstwa Tomasza Szczerbickiego, od wydawnictwa Vesper. Jest to już trzecia książka tego autora, poświęcona pojazdom wojska polskiego. Nasz portal objął ją patronatem medialnym.

Tomasz Szczerbicki ma na swoim koncie kilka ciekawych publikacji, z których bez wątpienia jednymi z najlepszych są Pojazdy Ludowego Wojska Polskiego oraz Pojazdy Wojska Polskiego 1914-1939. Najnowsza książka będzie kolejną częścią tej serii. Więcej informacji o książce znajdziecie na stronie wydawcy – Czołgi i samobieżne działa pancerne Wojska Polskiego 1919–2016.

Autor: Tomasz Szczerbicki
Format: 21 x 28 cm
Stron: 520
Oprawa: twarda
Data wydania: 2017

Czołgi w Wojsku Polskim to blisko sto lat historii. Pierwsze tego typu pojazdy dotarły do naszego kraju w 1919 roku. Po raz pierwszy zostały użyte bojowo w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Znaczenie czołgów w nowych doktrynach wojennych wzrastało proporcjonalnie do rozwoju motoryzacji. Układy napędowe zyskiwały coraz większą moc, coraz grubsze stawało się opancerzenie, coraz większe montowano w czołgach działa.
Nieco później pojawiły się pojazdy o zbliżonej konstrukcji i zadaniach, czyli samobieżne działa pancerne. Ich historia w Wojsku Polskim, w etatowym wykorzystaniu, rozpoczęła się wraz z II wojną światową.
Przez dziesięciolecia czołg był uniwersalnym symbolem wszystkich armii świata. To właśnie wojska pancerne decydowały o sile danej armii. Przez dziesięciolecia czołg był również najbardziej fascynującym pojazdem wojskowym.
Niniejsza książka przedstawia blisko stuletnią historię czołgów i samobieżnych dział pancernych w Wojsku Polskim. Ten okres historia podzieliła na cztery części: II Rzeczpospolita, II wojna światowa, powojenny czas zwany potocznie PRL i ostatnie 28 lat ponownego funkcjonowania Polski jako kraju niepodległego i suwerennego. Te cztery okresy były również bardzo ciekawym czasem rozwoju konstrukcji i wykorzystania czołgów w Wojsku Polskim.
To pierwsze opracowanie przedstawiające całościowo historię czołgów i samobieżnych dział pancernych w Wojsku Polskim od momentu, gdy pierwszy czołg wjechał na ziemię polską (1919 rok), do wczoraj (2016 rok).
Czołgi i samobieżne działa pancerne Wojska Polskiego 1919–2016
Czołgi i samobieżne działa pancerne Wojska Polskiego 1919–2016
Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.