Superjacht Sailing Yacht A (bo pod taką dziwną nazwą póki co jednostka jest znana) rosyjskiego miliardera i oligarchy Andrieja Mielniczenko to jeden z największych i zapewne najdroższych żaglowców na świecie. Zbudowany za około 450 mln dolarów statek rozpoczął w lutym 2017 roku próby.

W 2011 roku rosyjski miliarder Andriej Mielniczenko (jego majątek szacuje się na 13,4 mld dolarów, co zapewnia mu 11 miejsce w rankingu najbogatszych Rosjan i 139 miejsce w rankingu najbogatszych ludzi na świecie) zamówił w niemieckiej stoczni Nobiskrug wyjątkowy, supernowoczesny i futurystyczny jacht.Projekt statku przygotował francuski architekt Philippe Starck.

Sailing Yacht A (fot. Feliz/Wikimedia Commons)
Sailing Yacht A (fot. Feliz/Wikimedia Commons)

Prace nad jachtem ruszyły w marcu 2011 roku, a wodowanie miało miejsce w kwietniu 2015 roku. Do początku 2017 roku trwały prace wyposażeniowe, a oficjalnie jednostka rozpoczęła próby morskie 3 lutego 2017 roku. Jacht otrzymał nazwę… „A”. Przy długości 142,8 m i tonażu 12 700 ton jest to prawdopodobnie największy żaglowy jacht na świecie (największym prywatnym jachtem pozostaje Azzam). Łączna wysokość jednostki wraz z masztami to około 100 m.

Jednostka ma mieszany napęd składający się z dwóch silników diesla MTU 20V 4000 ML73 o mocy 4900 KM i dwóch silników elektrycznych o mocy 3800 KM, oraz pomocniczego ożaglowania. Prędkość maksymalna wynosi około 21 węzłów, a rejsowa 16 węzłów. Zasięg wynosi około 9850 km. Jacht ma 8 pokładów oraz bardzo bogate i luksusowe wyposażenie, min. lądowisko dla helikopterów i podwodne obserwatorium. Maszty są obsługiwane w pełni automatycznie, a załoga liczy około 54 osób.

Sailing Yacht A (fot. Feliz/Wikimedia Commons)
Sailing Yacht A (fot. Feliz/Wikimedia Commons)

W lutym 2017 roku jacht rozpoczął próby morskie i skierował się do Hiszpanii, gdzie miały zostać przeprowadzone ostatnie prace wykończeniowe. W trakcie rejsu, 15 lutego jednostka została aresztowana w porcie na Gibraltarze. Oficjalnym powodem oskarżenia jest nie opłacenie ostatniej opłaty za budowę statku, wynoszącej około 15 mln dolarów. Rzecznik Mielniczenki zaprzeczył tym doniesieniom, sugerując, że powodem aresztowania są… problemy techniczne.

12 marca 2022 roku jacht został przejęty w Trieście przez włoskie władze. Powodem zajęcia jednostki były sankcje wprowadzone przez Unię Europejską z powodu rosyjskiego ataku na Ukrainę.

Sailing Yacht A (fot. Kieler seagull/Wikimedia Commons)
Sailing Yacht A (fot. Kieler seagull/Wikimedia Commons)
Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.