Szkocki chemik, Charles Macintosh uznawany jest za twórcę pierwszego w historii prawdziwego materiału przeciwdeszczowego, który można było wykorzystać do produkcji ubrań. Swój wynalazek opracował w 1824 roku.

Przez lata stosowano różne sposoby na zapewnienie ochrony przed deszczem. Niestety nikomu nie udało się uzyskać materiału, który faktycznie byłby wodoodporny. Wszystko zmieniło się w pierwszej połowie XIX wieku, gdy szkocki chemik Charles Macintosh zaczął badania odpadów z procesu gazowania węgla. Macintosh zauważył, że uzyskana substancja miała właściwości wodoodporne, a dzięki swojej konsystencji była łatwa do rozprowadzenia np. na tkaninie.

Charles Macintosh - ur. 29 grudnia 1766 roku, zm. 25 lipca 1843 roku.
Charles Macintosh – ur. 29 grudnia 1766 roku, zm. 25 lipca 1843 roku.

W trakcie kolejnych badań zaczął pokrywać nią różnego rodzaju materiały, dzięki czemu nie przepuszczały one wody. Niestety uzyskany materiał miał dwie zasadnicze wady – wydzielał nieprzyjemny zapach oraz łatwo topił się przy nieco wyższych temperaturach. Rozwiązaniem niwelującym część problemów było składanie dwóch warstw materiału, z warstwą gumy pomiędzy nimi. Chociaż dalej odczuwalny był nieprzyjemny zapach, nie był on aż tak dokuczliwy jak wcześniej, a sam materiał zyskiwał większą wytrzymałość.

Macintosh opatentował swój wynalazek w 1823 roku, a następnie utworzył firmę Macintosh (obecnie Mackintosh), która od 1824 roku zaczęła produkować i sprzedawać odzież przeciwdeszczową, głównie płaszcze dla wojska, pracowników kolei i innych służb w Wielkiej Brytanii. W 1830 roku firma połączyła się z założoną przez Thomasa Hancocka konkurencyjną firmą, produkującą podobną odzież, ale wykorzystującą ulepszony materiał wodoodporny. Hancock eksperymentował z materiałami przeciwdeszczowymi od 1819 roku.

Płaszcz przeciwdeszczowy Macintosha z 1893 roku
Płaszcz przeciwdeszczowy Macintosha z 1893 roku

Mackintosh czy raincoat? – w Wielkiej Brytanii w przypadku płaszczy przeciwdeszczowy zamiennie stosuje się określenie mackintosh i raincoat. Przez wiele lat firma Charlasa Macintosha była synonimem odzieży przeciwdeszczowej.

Przez kolejne lata materiały wodoodporne zaprojektowane przez Charlesa Macintosha i Thomasa Hancocka były wielokrotnie udoskonalane, dzięki czemu zwiększano ich wytrzymałość i komfort użycia. W 1925 roku firma Macintosh została przejęta przez Dunlop Rubber, a w kolejnych latach kilkukrotnie zmieniła właściciela. W latach 90. firma została odtworzona pod nową nazwą – Mackintosh i powróciła do produkcji płaszczy przeciwdeszczowych, współpracując przy tym z wieloma znanymi domami mody, m.in Gucci, Hermès, Louis Vuitton, o Liberty.

Brytyjski, przeciwdeszczowy płaszcz wojskowy z 1948 roku
Brytyjski, przeciwdeszczowy płaszcz wojskowy z 1948 roku
Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.