Lotnictwo wojskowe od początku swojego istnienia miało znaczący wpływ na przebieg konfliktów zbrojnych. Najnowsza książka wydawnictwa Almapress, Kampanie lotnicze od I wojny światowej do dzisiaj, przygotowana przez Chrisa Chanta, Steva Daviesa i Paula E. Edena przedstawia wpływ lotnictwa na przebieg konfliktów zbrojnych od czasów I wojny światowej.

Chociaż tytuł książki sugeruje, że poświęcona jest ona stricte kampaniom lotniczym i tylko od I wojny światowej, w praktyce opisuje ona udział lotnictwa i statków powietrznych różnego rodzaju w konfliktach zbrojnych od powstania samolotów na początku XX wieku aż do czasów współczesnych. W poszczególnych rozdziałach opisane są najważniejsze konflikty zbrojne i operacje, w których lotnictwo miało swój udział.

Autorzy skupiają się na przedstawieniu wpływu samolotów wojskowych na przebieg działań wojennych, opisując zarówno konkretne starcia i bitwy, jak i ogólną historię rozwoju lotnictwa, a także technologii, które wpływały na wykorzystanie lotnictwa w konfliktach zbrojnych.

Praktycznie połowa ponad 300-stronicowej publikacji poświęcona jest II wojnie światowej, która była pierwszym konfliktem zbrojnym w którym lotnictwo odegrało strategiczną rolę i miało wpływ na przebieg walk. W kolejnych rozdziałach autorzy skupili się na wszystkich ważnych konfliktach zbrojnych jakie miały miejsce w czasie Zimnej Wojny, a także na najnowszych operacjach wojskowych w Iraku i Afganistanie.

Oprócz opisu przebiegu walk, w książce znajdziemy sporo informacji dotyczących poszczególnych typów uzbrojenia oraz liczne ciekawostki, które dopełniają treść.  Wszystko to podane jest w przystępnej formie, bardzo dobrze balansując między szczegółowymi i dokładnymi informacjami, a przyjemną w przekazie informacji formą książki.

Można śmiało powiedzieć, że jest to jedna z lepszych książek wydawnictwa Almapress, jaka trafiła do księgarni. Niewielką wadą jest bardzo skromny opis udziału lotnictwa w najnowszych konfliktach zbrojnych po 2001 roku, jednak można wyjaśnić to obszernością materiałów, które spokojnie zapełniłyby oddzielną publikację i po prostu nie zmieściłyby się w i tak już obszernej książce, którą otrzymaliśmy.

Książka ta jest bez wątpienia ciekawą publikacją, która powinna przypaść do gustu wszystkim interesującym się historią lotnictwa wojskowego na przestrzeni lat, zwłaszcza, że jest idealnym podsumowaniem i dopełnieniem dotychczasowych publikacji wydanych przez wydawnictwo Almapress.

Książkę można kupić w księgarniach, lub na stronie wydawnictwa Almapress – Kampanie lotnicze od I wojny światowej do dzisiaj

9.0 Lektura obowiązkowa

Książka ta jest bez wątpienia ciekawą publikacją, która powinna przypaść do gustu wszystkim interesującym się historią lotnictwa wojskowego na przestrzeni lat, zwłaszcza, że jest idealnym podsumowaniem i dopełnieniem dotychczasowych publikacji wydanych przez wydawnictwo Almapress.

  • 9
  • Ocena użytkowników (5 głosów) 3.1
Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.