Kilkanaście samochodów równo zaparkowanych przed budynkiem Farm Security Administration (FSA) w mieście Omaha w stanie Nebraska w listopadzie 1938 roku. Instytucja ta powstała w 1935 roku z inicjatywy Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa. Jej zadaniem było wspieranie biednych regionów rolniczych i pomoc w ich przekształcaniu w nowoczesne gospodarstwa.

Kilkanaście samochodów równo zaparkowanych przed budynkiem Farm Security Administration (FSA) w mieście Omaha w stanie Nebraska w listopadzie 1938 roku (fot. John Vachon)

Kilkanaście samochodów równo zaparkowanych przed budynkiem Farm Security Administration (FSA) w mieście Omaha w stanie Nebraska w listopadzie 1938 roku (fot. John Vachon)

W latach 30-tych i 40-tych z inicjatywy FSA przeprowadzono liczne reformy i programy rozwojowe. Jednym z najsłynniejszych projektów był program fotograficzny, którego celem było udokumentowanie życia farmerów, ich biedy, oraz przemian jakie następowały w wyniku wprowadzanych reform. Powstało wówczas wiele bardzo znanych zdjęć przedstawiających skutki wielkiego kryzysu. Program ten prowadzono w latach 1935-1944.

Do grona fotografów należeli: Theodor Jung, Edwin Rosskam, Louise Rosskam, Ben Shahn, John Collier, Sheldon Dick, Ann Rosener, Jack Delano, Walker Evans, Dorothea Lange, Russell Lee, Carl Mydans, Gordon Parks,,Arthur Rothstein, John Vachon i Marion Post Wolcott.

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.