Zbudowana w 1976 roku wieża CN Tower w Toronto była do 2007 roku najwyższym budynkiem na świecie. Obecnie chociaż nie jest już rekordzistą, dalej jest symbolem Toronto i jedną z najsłynniejszych budowli jakie powstały w Kanadzie.

Historia CN Tower sięga 1968 roku. Końcówka lat 60. była okresem gwałtownego rozwoju Toronto, zarówno pod względem liczby ludności jak i inwestycji i budowy coraz wyższych budynków w centrum miasta. Szybki rozwój niósł jednak za sobą problemy, z których jednym z istotniejszych było ograniczenie zasięgu stacji radiowych i telewizyjnych z powodu zbyt nisko umieszczonych anten.

CN Tower podczas budowy

CN Tower podczas budowy

Aby rozwiązać ten problem, przedstawiciele Canadian National Railway wpadli na pomysł zbudowania na należących do kolei terenach wieży radiowo-telewizyjnej na tyle wysokiej, aby sygnał zamontowanych na niej anten docierał bez problemu do wszystkich mieszkańców miasta. Przez kolejnych kilka lat projekt nabierał kształtów i w 1972 roku został oficjalnie zaprezentowany.

Według założeń, wieża miała być częścią nowej dzielnicy Metro Centre, która miała powstać na niepotrzebnych już kolei terenach. Przygotowanie projektu wieży zlecono architektom z WZMH Architects. W zespole znaleźli się John Andrews, Webb Zerafa i Menkes Housden. Już na etapie prac projektowych plany wieży uległy zmianie kilka razy – przede wszystkim zwiększano jej wysokość. Z czasem pojawił się pomysł zbudowania najwyższej wieży na świecie (w tym czasie najwyższą tego typu konstrukcją była rosyjska wieża Ostankino). Przy okazji pojawił się pomysł zainstalowania na szczycie wieży tarasu widokowego z restauracją, dzięki czemu możliwe byłoby szybsze zwrócenie kosztów inwestycji.

CN Tower podczas budowy

CN Tower podczas budowy

Wieżę nazwano CN Tower, a jej budowę rozpoczęto 6 lutego 1973 roku. Ze względu na planowaną wysokość konstrukcji, należało przygotować solidne fundamenty – ich budowa trwała cztery miesiące. Następnie przystąpiono do prac nad właściwą konstrukcją wieży, zużywając 40 500 m³ betonu. Początkowo zakładano, że maszt wieńczący całą konstrukcję zostanie zainstalowany przy użyciu dźwigu, ale ostatecznie wykorzystano śmigłowiec Sikorsky S-64 Skycrane.

Oficjalne otwarcie wieży CN Tower miało miejsce 26 czerwca 1976 roku. Koszt jej budowy wyniósł 63 mln dolarów kanadyjskich, czyli współcześnie około 264 mln dolarów. Całkowita wysokość wieży wynosi 553,3 m do szczytu anteny – właściwa wieża ma 457,2 m wysokości, a masa całej konstrukcji wynosi 118 000 ton. Na szczyt prowadzi 9 wind, a w razie sytuacji awaryjnej możliwe jest skorzystanie z klatki schodowej liczącej 2579 stopni. Taras widokowy umieszczono na wysokości 342 m, a obrotową restaurację (pełen obrót zajmuje 72 minuty) na wysokości 351 m.

CN Tower podczas budowy

CN Tower podczas budowy

Do 2007 roku, czyli powstania Burj Khalifa, CN Tower była najwyższym budynkiem na świecie. W 2009 roku wieża utraciła również status najwyższej wieży i najwyższego punktu obserwacyjnego na rzecz Canton Tower. CN Tower zachowała jednak status najwyższej wolnostojącej konstrukcji na zachodniej półkuli, najdłuższej metalowej klatki schodowej, najwyższej i największej obrotowej restauracji i najwyżej umieszczonej piwniczki na wina.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.