Nocne wizyty na lotniskach nie są zbyt częste. O zdjęciach w ruchu zwykle nie ma mowy, a statyka nie zawsze jest ciekawa. Chyba, że na dużym lotnisku cywilnym można sfotografować amerykańskie śmigłowce wojskowe. Taka okazja miała miejsce na poznańskim lotnisku Ławica.

Amerykańskie śmigłowce pojawiają się w Polsce co jakiś czas w ramach ćwiczeń albo manewrów. Zwykle korzystają z lotnisk wojskowych, ale czasami odwiedzają również cywilne lotniska, w tym Port Lotniczy Poznań-Ławica.

Boeing AH-64 Apache (fot. Michał Banach)

Boeing AH-64 Apache (fot. Michał Banach)

18 listopada 2020 roku na Ławicę przyleciała całkiem spora grupa amerykańskich śmigłowców Boeing AH-64 Apache, Boeing CH-47 Chinook i Sikorsky UH-60 Black Hawk w kilku wersjach. Chociaż odlot planowano już następnego dnia, plany uległy zmianom, przez co maszyny zostały na lotnisku znacznie dłużej.

Mimo obecnie utrudnionych możliwości wchodzenia na teren lotniska, dzięki organizowanej w dużym pośpiechu akcji w którą zaangażowane były władze lotniska i  grupy Poznań Airport Spotters (do której należę) udało się zorganizować szybkie fotograficzne wejście na lotnisko. Wizyta była bardzo krótka – zaledwie 30 minut, ponieważ obecna sytuacja wymagała podzielenia chętnych na kilkuosobowe grupy w celu zachowania maksymalnych zasad bezpieczeństwa.

Sikorsky UH-60 Black Hawk (fot. Michał Banach)

Sikorsky UH-60 Black Hawk (fot. Michał Banach)

Mimo pośpiechu, akcja udała się perfekcyjnie, czego dowodem są poniższe zdjęcia. Chociaż ten rok nie obfitował w wiele okazji do fotografowania statków powietrznych, takie zdjęcia wynagradzają tę posuchę.

 

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.