Zaprezentowany w 1935 roku na Motor Show w Paryżu Avions Voisin C28 Aérosport był bez wątpienia największym dziełem francuskiego konstruktora Gabriela Voisina. Powstało według różnych źródeł od 4 do 10 aut tego typu, z których tylko dwa przetrwały do naszych czasów.

Gabriel Voisin urodził się 5 lutego 1880 roku. W 1905 roku po zakończeniu studiów Voisin zainteresował się lotnictwem. Już rok później założył swoją pierwszą firmę produkującą samoloty. Do 1912 roku w założonych przez Voisina zakładach Société Anonyme des Aéroplanes G. Voisin budowano samoloty komercyjne, ale w 1912 roku firma przestawiła się na produkcję maszyn dla wojska.

Avions Voisin C28 Aérosport (1935) (fot. Alexis Goure/RM Sotheby’s)

Avions Voisin C28 Aérosport (1935) (fot. Alexis Goure/RM Sotheby’s)

Po zakończeniu I wojny światowej wraz z spadkiem zapotrzebowania na nowe samoloty wojskowe Gabriel Voisin wycofał się z przemysłu lotniczego.  Konstruktor nie chciał mieć więcej do czynienia z przemysłem zbrojeniowym. W 1919 roku założył firmę Avions Voisin, zajmującą się produkcją samochodów. Przez kolejnych kilkanaście lat z pod ręki konstruktora wyszło wiele wspaniałych, luksusowych samochodów. W 1935 roku powstał jednak najważniejszy z jego samochodów – Avions Voisin C28 Aérosport.

Był to luksusowy, bardzo elegancki samochód sportowy o długości ponad 3 m, wyposażony w sześciocylindrowy silnik o mocy 102 KM i pojemności 3,3 litra. Chociaż jednostka napędowa nie była najpotężniejsza, zapewniała prędkość maksymalną około 144 km/h. Wszystko za sprawą aerodynamicznej aluminiowej karoserii, zaprojektowanej przez Voisina z uwzględnieniem jego bogatego doświadczenia w budowie samolotów. Samochód otrzymał luksusowe wnętrze, czterobiegową skrzynię biegów i potężne hydrauliczne hamulce bębnowe. Wyróżnikiem były również potrójne wycieraczki na przedniej szybie.

Avions Voisin C28 Aérosport (1935) (fot. Alexis Goure/RM Sotheby’s)

Avions Voisin C28 Aérosport (1935) (fot. Alexis Goure/RM Sotheby’s)

Zbudowano w zależności od źródeł od 4 do 10 samochód, przy czym najczęściej mówi się o 8 egzemplarzach. Po raz pierwszy C28 Aérosport zaprezentowano na Paryskim Motor Show w 1935 roku, gdzie auto wzbudziło sensację. Niestety wraz z wybuchem II wojny światowe w 1939 roku większość z zbudowanych samochodów uległo zniszczeniu. Przetrwały prawdopodobnie tylko 2, przy czym jeden z nich w kolorze niebieskim oraz drugi, srebrny, który podczas wojny otrzymał nową karoserię.

Srebrny egzemplarz, wykorzystywany był do lat 60. po czym trafił do garażu w którym pozostał do 1980 roku. Po kilku zmianach właściciela ostatecznie w 1998 roku kolejny właściciel auta postanowił go wyremontować i odrestaurować do stanu oryginalnego. Według niepotwierdzonych informacji jest to dokładnie ten sam egzemplarzy, który zaprezentowano w 1935 roku w Paryżu. Samochód kilkukrotnie zmieniał później właściciela i wystawiany był na aukcjach.

Avions Voisin C28 Aérosport (1935) (fot. Alexis Goure/RM Sotheby’s)

Avions Voisin C28 Aérosport (1935) (fot. Alexis Goure/RM Sotheby’s)

Jeśli chodzi o samego Gabriela Voisina, jego firma działała do 1946 roku. W latach 50. konstruktor stworzył jeszcze kilka projektów samochodów dla różnych firm z Francji i Hiszpanii, ale w niczym nie przypominały one C28 Aérosport z 1935 roku. Pozostaje on więc największym dziełem francuskiego konstruktora. Gabriel Voisin zmarł 23 grudnia 1973 roku.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.