Zbudowany w 1963 roku maszt radiowy KVLY-TV mast, znajdujący się w Blanchard w Północnej Dakocie przez 10 lat był najwyższą konstrukcją stworzoną przez człowieka na świecie. Po zbudowaniu masztu radiowego w Konstantynowie utracił pierwszeństwo, ale po zawaleniu się polskiego masztu stał się najwyższym masztem radiowym na świecie.

Maszt zbudowano w 1963 roku według projektu firmy Hamolton Erection Company. Prace budowlane przeprowadziła firma Kline Iron and Steel, a budowa masztu zajęła 30 dni i kosztowała 500 000 dolarów (współcześnie niecałe 4 mln dolarów). Maszt ma łączną wysokość 628,8 m (wieża ma 590 m wysokości, a antena na szczycie 34 m) i waży 388 ton. Mimo swojej smukłej konstrukcji, maszt zajmuje powierzchnię 160 akrów, ponieważ tyle miejsca potrzebują kotwice stabilizujące konstrukcję. Aby dostać się na szczyt masztu, trzeba skorzystać z windy. Dostęp do samej końcówki anteny możliwy jest dzięki drabinie. Oficjalne uruchomienie masztu miało miejsce 13 sierpnia 1963 roku

Maszt KVLY-TV powstał w celu przekazywania sygnału telewizyjnego stacji KVLY-TV. Dzięki swojej wysokości, zapewnia on pokrycie sygnałem obszaru w promieniu 89,5 km (około 25 000 km²). W momencie zbudowania, maszt ten był najwyższym na świecie i tym samym najwyższym obiektem stworzonym przez człowieka. Palmę pierwszeństwa utracił w 1974 roku po zbudowaniu masztu w Konstantynowie, w Polsce. Niestety polski maszt zawalił się w 1991 roku. Od tego czasu amerykański maszt jest najwyższą tego typu konstrukcją na świecie, oraz czwartym najwyższym obiektem stworzonym przez człowieka (istniejącym).

Maszt radiowy KVLY-TV mast (fot. Wikimedia Commons)

Maszt radiowy KVLY-TV mast (fot. Wikimedia Commons)

Warto dodać, że po zbudowaniu masztu, amerykańskie agencje Federal Communications Commission (FCC) i Federal Aviation Administration (FAA) podjęły decyzję o ograniczeniu wysokości przyszłych budowanych masztów do 610 m. Wyższe konstrukcje mogłyby powstać jedynie po otrzymaniu zgody na budowę od wspomnianych agencji.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.